Kvetoucí louka v Mladých Bukách
Share

Navštivte podkrkonošské obce a objevte malebná místa pod horami

Projíždíte jimi na vaší cestě do hor a shlížíte na ně z krkonošských hřebenů. Podhorské obce pulsují kulturou a tradicemi, nebo naopak poklidně sedí v krajině, která se vlní o trochu méně, ale voní, kvete a zve k procházce. Uchovávají krkonošské hodnoty, architekturu i původní řemesla.

Podhůří je životodárným podhoubím, ze kterého vyrůstají horské masivy, a společně tvoří jeden dokonalý celek. 
 

Pojďte na výlet do míst, kde Krkonoše začínají

Zadumané Roprachtice

Pojďte se nechat okouzlit romantickou až zadumanou atmosférou Roprachtic. Projdete kolem podkrkonošských roubenek, po loukách i mezi lány polí, panorama Krkonoš vás bude doprovázet na obzoru. Objevíte naučnou stezku Vlček, který nekouše plnou zajímavých příběhů. Unikátní je i příběh rozhledny U borovice nad Roprachticemi. Nechte se potěšit 360° rozhledem do kraje.  

O Roprachticích

Mříčná umí překvapit

Nenápadná obec Mříčná překvapí například svými archeologickými nalezišti a známými rodáky, jako jsou Jan Buchar a Václav Vrbata. Procházka po jedné z místních naučných stezek, například zelenou a žlutou trasou, vás zavede k houpačce Večerníček uprostřed luk s výhledem na Krkonoše. Zastavte se také u přírodního koupaliště se zázemím celoročních aktivit. 

Chci poznat Mříčnou
 

Do Chotěvic na poutní místa i do netradičního kostela

Chotěvice nabízejí 14kilometrový okruh poklidnou krajinou, který vás zavede na Mariánské poutní místo a do lesního areálu Hájemství. Po návratu navštivte kostel sv. Petra a Pavla, kde se konají jedinečné koncerty organizované jeho patrony, Karin a Richardem Krajčovými. Kostel je zároveň popartovou galerie umělce Josefa Rataje.

Celý výlet

Z Mladých Buků na kvetoucí Slunečnou stráň

Vydejte se po prastaré trase z Mladých Buků na Slunečnou stráň. Půjdete ve stopách poutníků, kteří tudy kdysi chodívali na mše do kostela sv. Kateřiny. Užijte si procházku přes pole, louky a bukové lesy Antonínova údolí i výstup na Slunečnou stráň s krásným výhledem. 

Chci objevit Sklenářovice
 

Do Studence za výhledy

Pojďte na procházku do dvakrát oceněné Vesnice roku Libereckého kraje. Zkuste třeba najít Vyhlídkové lavičky! Místní skautský oddíl jich 10 vyrobil a rozmístil na hezkých výhledových místech. Doporučujeme ty na vrcholu Stráž. Pokud potřebujete pro výlet konkrétnější cíl, nebo hledáte program na odpoledne s dětmi, zkuste quest

Více o lavičkách 

Více o questu
 

Za nadpozemským zhoupnutím do Horní Kalné

Klidné, možná na první pohled obyčejné místo, které byste si za cíl výletu nejspíš nezvolili. Krásný, zdravý strom a na něm zavěšená houpačka. Zhoupnete se a připomenete si prostou dětskou radost. A vidíte ten výhled na Krkonoše? A to je přesně princip projektu Houpačky z hor. Doporučujeme vám třeba Houpačku u kříže mezi lány v Horní Kalné. 

Kudy k houpačce

Lesopark Košťálov

Obec Košťálov leží v podhůří Krkonoš, v údolí říčky Olešky. Přímo v srdci obce objevíte Lesopark, který zve k poklidné procházce a dobití energie. Vydejte se po cestičkách, nepravidelně vpletených mezi kmeny stromů a prozkoumejte všechny herní prvky a naučné tabule. 

Více o Lesoparku

Podhůřím na kole

Podhůřím na kole

Krkonošské podhůří nabízí i pohodové cyklovýlety s přívětivým výškovým profilem a výhledy tentokrát z nížiny směrem vzhůru na panorama nejvyšších hřebenů. 

Cyklotrasy se tu vlní terénem i po zpevněných cestách, protínají obce, louky i podkrkonošská hospodářství

Možná díky nim zjistíte, že k pravému krkonošskému zážitku nepotřebujete šplhat na vrcholy. V podhůří se nemusíte vázat na lanovky ani cyklobusy a přece tu objevíte nespočet vyhlídkových míst.  

Objevit podhorské trasy

 

Bližší informace:

Alena Cejnarová, manažer marketingu pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136