Houpačka u kříže mezi lány
Mapa
Share

Za nadpozemským zhoupnutím na Houpačku z hor v Horní Kalné

Horní Kalná

Klidné, možná na první pohled obyčejné místo, které byste si za cíl výletu nejspíš nezvolili. Krásný, zdravý strom a na něm zavěšená houpačka. Krajina kolem najednou získává jinou perspektivu. Zhoupnete se a připomenete si prostou dětskou radost. A vidíte ten výhled na Krkonoše? 

A to je přesně princip projektu Houpačky z hor. Zkušení arboristé zavěsili na větve stromů ručně vyrobené houpačky. Jen tak, pro radost. Aby si místní i turisté oblíbili i jiná místa, objevili zase nové pohledy na Krkonoše. Do krajiny podhůří umístili již 12 houpaček. Použít je může kdokoliv, kdo je najde a zvládne dodržet pár základních pravidel. 

Chci objevit Houpačky z hor

Doporučujeme vám třeba Houpačku u kříže mezi lány v Horní Kalné. Když budete mít štěstí na dobrou viditelnost, bude vám společnost při zhoupnutí dělat Sněžka na obzoru. Vypravte se k ní třeba z Dolní Kalné. Zaparkovat lze u autobusové zastávky, odkud je to jen 200 metrů k místnímu hřbitovu. Kolem něj je rozmístěno 14 výklenkových kapliček s plastikami, které tvoří 14 zastavení křížové cesty. Duchovně povzneseni poté vystoupejte podél Kalenského potoka na vrch Houština a dál na hřeben mezi Kunčicemi nad Labem a Horní Kalnou. Vaším cílem jsou dva osamělé stromy uprostřed pole, jírovec a lípa. Chrání je kříž a zdobí houpačka. Po návratu do Dolní Kalné můžete pro zbytek dne využít zázemí místního autokempu. Nabízí koupaliště, občerstvení a sportovní vyžití. 
 

Informace

Lokalita
Adresa
Horní Kalná