Roprachtice
Share

Že není vlček jako vlček, zjistíte v Roprachticích

Pokud jste tuto obec v západních Krkonoších dosud neobjevili, pojďte se nechat okouzlit. Každé zákoutí nabízí trochu jinou atmosféru. Projdete kolem podkrkonošských roubenek, po loukách i mezi lány polí. Když se však za zatáčkou vyloupne panorama Krkonoš, pochopíte, že jste stále horám na dosah. Zvlášť na podzim má tohle místo až zadumanou náladu, ale nijak pochmurnou. Jako když mlžným oparem prosvítají sluneční paprsky. Tento genius loci na vás bude působit především u kostela Nejsvětější Trojice. 

Není divu, že výjimečné lokality Roprachtic ocenili i filmaři pro záběry do snímků Krakonoš a lyžníci a Zapomenuté světlo

Vlček, který nekouše

Je název naučné stezky, která vás obcí provede. Není zdaleka jen pro děti, ačkoliv je na ni díky hrací kartě, kuličkodráze a dalším herním prvkům zabavíte krásně. Hlavní myšlenkou stezky je představit místní poklady v podobě malebných míst i příběhů. Poznáte rodáky, kteří se svým řemeslem zapsali nejen do historie obce. Například sáňky, které se v Roprachticích vyrábějí, jsou světovým unikátem. Špičaté zelí široko daleko vyhlášené. A co je roprachtický zadovák? Pojďte to zjistit na procházku!

Více o stezce

Rozhledna U borovice

Unikátní je i příběh rozhledny U borovice nad Roprachticemi. Pan František Hubař je člověk se srdcem zapáleným, nadšeným a odhodlaným. A tak se rozhodl splnit svůj dětský sen a postavit rozhlednu. V místě, kde jeho rodina hospodařila, vybudoval 18 metrů vysokou stavbu ze žulových kvádrů. Ty sháněl po širokém okolí ze starých zbouraných domů. Na kopec jich navozil 38 nákladních aut. Vše za vlastní náklady, z lásky k tomu místu, pro radost nejen sobě, ale i všem, kdo po schodech rozhledny vystoupají za 360stupňovým výhledem do kraje. Nechte se také potěšit! 

O rozhledně
 

Informace