Bezpečně po horách
Share

Jak se bezpečně a ohleduplně pohybovat po horách

Nepodceňujte rizika a specifika horského klimatu a dobře se na obojí připravte! Dávejte pozor na sebe a své blízké, ale i na přírodu, ve které se pohybujete. Krkonošská fauna a flora přivykla drsným podmínkám, silnému větru i nízkým teplotám. Místní druhy jsou odolné vůči nepřízni počasí, bezohlednému chování návštěvníků se ale ubránit nedokáží.

Největším nepřítelem krkonošské přírody je člověk, který zapomněl, že je v horách jenom na návštěvě. 

Jak se připravit na horskou túru

Jak se připravit na horskou túru

Nezapomínejme, že Krkonoše jsou jediné české hory s vysokohorským rázem a na jejich vrcholcích vládne nehostinná arkto-alpínská tundra. Počasí se tu mění z minuty na minutu, mraky běží rychle a slunečný den nezřídka zatáhne mlha a sevře silný vítr.

Ideální je samozřejmě vyrazit do hor minimálně ve dvou, nejlépe ve třech. Pokud se hodláte vypravit samostatně, řekněte někomu z vašich blízkých, po které trase se budete pohybovat, případně svou trasu zadejte do aplikace Záchranka. Slouží k tomu funkce Elektronická kniha túr. 

Obě aplikace patří v současné době k základnímu vybavení (nejen) na horskou túru. Aplikace Záchranka vám usnadní řešení krizové situace a může rozhodnut o tom, zda se k vám složky integrovaného záchranného systému dostanou skutečně včas. Stiskem jednoho tlačítka odešlete nouzovou zprávu s informací o vaší přesné poloze a zároveň vytočíte linku 155. 

Mapy.cz vás vymotají téměř z každé šlamastyky. Stáhněte si nejen aplikaci, ale také offline mapy, nemusíte pak pro navigaci v terénu využívat data. 

Stáhnout Záchranku

Píšeme a mluvíme o tom stále – vysokohorské počasí je zrádné, vrtkavé, a ne vždy lze jeho vývoj předpovídat. Jak řekla meteoroložka Alena Zárybnická v našem podcastu: „V horách je jinak vždycky úplně všechno.“ Je tu silnější vítr a tím se počasí mění rychleji. Nelze tedy zcela spoléhat na předpověď aplikací ani na meteorologický radar. Do hor buďte vždy vybaveni na všechny varianty a nenechte se překvapit. Před výletem se podívejte na webkamery, mnoho z nich je umístěno i na hřebenech a přiblíží vám skutečný stav povětrnostních podmínek. 

Webkamery v Krkonoších

Důležité jsou přesné informace o délce, převýšení a celkové náročnosti trasy. Doporučujeme si také udělat přehled o tom, zda jsou podél trasy boudy, útulny nebo jiná útočiště pro potřebu odpočinku či občerstvení. Podívejte se, zda nejsou na trase aktuálně omezení či uzavírky. Je to běžné v souvislosti s údržbou tras, na jaře omezuje vstup na některá místa tokající tetřívek. Informace o uzavírkách či neprůchodnosti tras v Krkonoších najdete na veřejném mapovém portále Správy KRNAP, stačí zakliknout vrstvu Omezení průchodu na cestách. 

Mapový portál KRNAP

Co by nemělo v batohu chybět, když vyrážíte do hor? Určitě náhradní oblečení (funkční triko, čelenka, čepice, ponožky), nepromokavá vrchní vrstva nebo pláštěnka, svetr či mikina navíc, lékárnička, opalovací krém a sluneční brýle. Jídlo a dostatek pití

Tipy navíc

  • Zvolte vhodnou obuv s pevnou podrážkou a dobrým vzorem. 
  • Bundu si sbalte do batohu vždy. V létě postačí lehká, která neprofoukne a pod kterou dáte mikinu. Ale bude se hodit. 
  • Sbalte si nákrčník, kšiltovku i čelenku nebo čepici proti větru. V chladnějším období budete vděční za slabší rukavice. 
  • Trekové hole jsou skvělým pomocníkem i v horském terénu. 

Tipy a pravidla na cestu

Pro nocleh i chvíle nepohody využijte horské boudy

Ve spolupráci s provozovateli vybraných bud jsme připravili síť ubytování, kterou můžete využít pro ubytování na hřebenech. Klidně i na jednu noc. Těch, které slouží jako úkryt či místo občerstvení je samozřejmě mnohem více. 

V nouzových situacích a pro chvíle nepohody je možné schovat se v útulnách. Mějte ovšem na paměti, že neslouží primárně k přenocování! Využívejte je jen po nezbytně dlouhou dobu.

Krkonošské boudy

Útulny v Krkonoších

Dodržujte pravidla v národním parku

Příroda Krkonoš ukrývá poklady světového významu, a právě proto tu byl již roku 1963 vyhlášen národní park. Pravidla chování na jeho území určuje Návštěvní řád a platné zákony. Abychom cenné přírodní dědictví zachovali, je třeba je dodržovat. Jsou jednoduchá, srozumitelná a jejich respektování nikterak nesníží kvalitu a intenzitu prožitku v křehké krajině.

Základní pravidlo zní - zůstaňte na cestě! Ta další si můžete pročíst na webu Správy KRNAP. 

Pravidla chování v KRNAP

Pozor na jiná pravidla v Polsku

I na polském území je příroda Krkonoš chráněna národním parkem. Platí zde ovšem trochu jiná pravidla a také poplatek za vstup. Myslete na to, pokud se chystáte sejít z hřebenů na polskou stranu. Poplatek lze uhradit online a je z něj vyjmuta cesta česko-polského přátelství. Také mějte na paměti, že v polské části parku je turistika povolena pouze od svítání do soumraku a psi mají vstup povolen pouze s náhubkem a na vodítku.

Koupit vstupenku

Seznamte se s různými druhy značení

Červené, modré, zelené a žluté pásové turistické značení Klubu českých turistů známe všichni. Na polské straně hor potkáte i barvu černou. Červené plechové Muttichovy značky na tyčích vám mohou zásadně pomoci v zimě nebo při snížené viditelnosti. Tyto „němé“ značky znázorňují nejvýznamnější vrcholy, horské boudy, osady či obce. Vysoké dřevěné tyče umístěné v několikametrových rozestupech podél cest využijete především v zimě. Když Krkonoše pokryje sníh, nemusí být vždy poznat, kde cesta začíná a kde končí. Tyčové značení vám pomůže se jí bezpečně držet. 

Choďte beze stop

Co dělat, když příroda volá a horská bouda v nedohlednu? Chovejte se tak, aby navštívené místo vypadalo po vašem odchodu stejně, jako před vaším příchodem. Co neskončí v pytlíku, skončí pod zemí. V klidových územích nechoďte mimo cestu, vyhněte se vodním zdrojům. Základní pravidla shrnuje web Chodím beze stop.

Chci chodit beze stop

Vlk v Krkonoších

Co dělat při setkání s vlkem?

Kdopak by se vlka bál! Vždyť je na rozdíl od medvěda, lva, či pumy, před člověkem plachý. Straní se značených cest a na nich ho tedy pravděpodobně nepotkáte. Stát se to může v lese mimo značené cesty. Ani tehdy není panika na místě. Stačí dát vlkovi čas a prostor k ústupu. Mladí jedinci mohou být zvědaví. Zaplašíte je silným hlasem nebo hlukem. Rizikovým faktorem může být přítomnost vašeho psa. Mějte ho tedy pro jistotu na vodítku. 

Jak tedy správně postupovat při setkání s vlkem?

  • Nepřibližujte se, vlka nepronásledujte. 
  • Vlka nikdy nelákejte na potravu a nekrmte. Navykne-li vlk na člověka, ztratí před ním ostych.
  • Pokud se nevzdaluje, snažte se o klidný ústup. 
  • Couvejte, neobracejte se k němu zády, neutíkejte. 
  • Pokud se k vám vlk přibližuje, pokračujte v ústupu, dělejte hluk (zpívejte, tleskejte, křičte).

Každé setkání s vlkem je skvělé nahlásit Správě KRNAP, a to na mail kmikslova@krnap.cz, nebo tel. 731 533 895. Důležité informace jsou čas a místo setkání, případně i fotografie či video. 

Setkání s vlkem není zdaleka jedinou krizovou situací, kterou můžete na horách řešit. Další jsou zpracované na webu KRNAP.

Co dělat když...

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136