Mříčná
Mapa
Share

Mříčná

Mříčná je nenápadná, ale překvapivá, stejně jako její největší hrdina

Podhorskou obec svírá v objetí Klimentův vrch, Hrobka a Dvořiště. Údolím mezi nevysokými kopci protéká potok Olšina. Klikatí se po celé délce Mříčné, aby se v Peřimově vlil do Jizery, jen kousek od jedinečného železobetonového mostu. Most přes Jizeru byl jako první v Evropě vystavěn bez středové podpěry, celou váhu drží pouze klenba. Proto je také kulturní památkou… Ale zpět do Mříčné. 

Archeologické naleziště i významní rodáci

I tady se nachází kulturní památka. Konkrétně tvrziště Smiřično ze 14. století. Z původní tvrze patřící i rodu Valdštejnů dodnes nezbylo nic, než asi 2 metry vysoký travnatý palouček. A jelikož to není jediný středověký pozůstatek, který byl na území obce objeven, je Mříčná zařazena mezi archeologická naleziště. Mezi nejznámější rodáky patří Jan Buchar, průkopník lyžování a horské turistiky v Krkonoších, a lyžař Václav Vrbata. Oba muže pojí nejen místo narození, ale také tragická událost, jež život jednoho z nich ukončila.  

Obětavý hrdina Václav Vrbata

V domě s číslem popisným 98 se v roce 1885 poprvé nadechl Václav Vrbata. Vyrůstal se sedmi sourozenci, není tedy divu, že byl v kolektivu oblíben pro svou pracovitost a obětavost. S Bohumilem Hančem se potkal v tělovýchovné organizaci Sokol, sblížili se během společné vojenské služby v Sarajevu. Vrbata byl též vášnivým lyžařem a úspěšného přítele obdivoval. Aby ho podpořil v posledním závodě, vyrazil 24. března 1913 na krkonošské hřebeny. Jak příběh pokračoval a skončil, víme všichni. Opuštěný, promrzlý a bez kabátu vydechl Václav Vrbata naposledy u Zlatého návrší, kde ve věku osmadvaceti let v duchu své dobré a obětavé povahy položil život za nejlepšího přítele. 

Na koupaliště za letním osvěžením i celodenní zábavou

Přírodní koupaliště je nově zrekonstruované, nabízí osvěžení i v největších vedrech, ale využití pro pohodový den tu najdete po celý rok. Součástí areálu je volně přístupné víceúčelové hřiště, posilovací stroje, workoutové hřiště, dětská prolézací sestava a vzduchové trampolíny. Od června do září je otevřen kiosek ve kterém na vás čeká pestré občerstvení včetně burgerů a zmrzliny. 

Naučnou stezkou k houpačce Večerníček

Chcete-li v okolí Mříčné strávit příjemný a poklidný čas v přírodě, využijte jednu ze čtyř tras místní naučné stezky. Všechny trasy začínají u obecního úřadu, kde se také po celé léto točí zmrzlina. Vyberte si barvu trasy podle tématiky, která vás zajímá nejvíce. My doporučujeme zvolit zelenou a žlutou trasu, čímž vznikne pohodový okruh, který vás provede kolem koupaliště pod vrch Hrobka. Ujdete celkem čtyři kilometry. Okruh vás zavede také k houpačce Večerníček, která nabízí zhoupnutí s výhledem na Krkonoše.

Výlet v mapě
 

Informace

Lokalita
GPS
50.6007125N, 15.4687881E
Dnes
16. 7. 2024
partlycloudy_day
20.1 °C
teplota
2.9 m/s
vítr

Výletní cíle v okolí