Přechod Krkonoš
Share

Přechod Krkonoš

Ryzí příroda, opravdové zážitky

Vydejte se z Harrachova do Žacléře, anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Poznejte naše nejvyšší hory v celé jejich rozmanitosti. Můžete sledovat hraniční kameny přímo po hřebeni anebo si také užít atmosféru malebných údolí znějících zurčením bystřin a vodopádů.

Nemusíte hltat kilometry a porce výškových metrů. Přechod Krkonoš přímo vybízí ke kombinování úseků s dalekými výhledy a souběžnými variantami klikatícími se v zalesněných úbočích. Právě tady můžete objevit místa, která vám v paměti nakonec utkví natrvalo.

Kudy přejít Krkonoše

V každé části hor jsme vytipovali zajímavosti, které byste neměli minout a především boudy, díky nimž můžete zažít východy a západy slunce v nitru národního parku.

Malebné městečko Žacléř je ideálním výchozím bodem, neboť má samo o sobě mnoho co nabídnout. Není to však jediná možnost, kde přechod Krkonoš zahájit. Neméně atraktivní je pevnost Stachelberg, anebo lze vyrazit rovnou ze vzdálenějšího Trutnova.

Prvním výrazným vrcholem je Dvorský les (1036 m), jehož tajuplnou atmosféru si nejlépe vychutnáte za mlhavých podzimních dnů nebo po dešti, výhled od Sněžných domků je zase nejkrásnější ráno při inverzi. Západní stranu hřebene můžete obdivovat z vyhlídky u Rýchorské boudy.

Chcete-li obdivovat nádherné krkonošské roubenky, projděte si Horní Albeřice anebo můžete sestoupit už od Rýchorského kříže do Dolních Albeřic. Zbytečně nespěchejte, východ Krkonoš je mimořádný.

Kde se ubytovat nebo nabrat síly: 

Klid krkonošské přírody si vychutnáte na zalesněném Pomezním hřebeni*. Varianta přes Lysečinskou boudu a Malou Úpu naopak poskytuje více možností občerstvení a hlubšího seznámení s osídlením této části Krkonoš. Právě tady je dokonale vidět, jak se hospodařilo v nadmořských výškách okolo 1000 metrů.

Z Horní Malé Úpy dále vede přírodně nejzajímavější cesta kopírující státní hranici po Lesním hřebeni* anebo lze tento úsek zkrátit přímější spojnicí rovnou k boudě Jelenka.

Kde se ubytovat nebo nabrat síly: 

Od boudy Jelenka se dále můžete držet hraničních patníků nebo traverzovat Obří hřeben níže vedoucím chodníkem a k vrcholu Sněžky vystoupat pod lanovkou.

Ať už máte na Sněžku názor jakýkoliv, je to nejvyšší bod České republiky a při přechodu Krkonoš ji prakticky nelze vynechat. I když tento vrchol nebude vaším hlavním cílem, je důležité důkladně sledovat předpověď počasí. Za nepříznivých podmínek, jako jsou bouřky, silný vítr, nebo v zimě ledovka, může být tento úsek velmi nebezpečný, ba dokonce neprůchodný!

Na překonání vrcholu si nechejte dostatečnou časovou rezervu. Může se vám hodit i při obdivování mimořádně zajímavého Úpského rašeliniště.
U Luční boudy budete pravděpodobně stát před dilematem, jakým směrem pokračovat: 

  • Milovníci dalekých výhledů a drsné tundry mohou v zimě pokračovat přímo po otevřených pláních Stříbrného hřbetu*. V létě je nutno využít chodník na polské straně hranice. 
  • Neméně atraktivní je sestup podél hučících peřejí Bílého Labe k Boudě u Bílého Labe a odtud pokračovat traverzem do Slezského sedla. Za odbočku stojí NS Čertova strouha. 
  • Alternativou může být i výstup do Modrého sedla s Památníkem obětem hor, vyhlídka nad Výrovkou a samotná chata Výrovka. Odtud je možné trasu eventuálně stočit přes Černou horu do Janských Lázní a západní část Krkonoš vynechat.

Kde se ubytovat nebo nabrat síly: 

Je škoda od Sněžných jam spěchat přímo po státní hranici. Dopřejte si návštěvu Labského vodopádu, atypické Labské boudy a pokračujte po okraji Labského dolu až k Pančavskému vodopádu.

Mohyla Hanče a Vrbaty vás přivede k zamyšlení, chmurné myšlenky rozptýlí výhled z Harrachových kamenů nebo Kotelského sedla. Když se vám povede zde být při západu slunce, užasnete.

Kde se ubytovat nebo nabrat síly:

Až se zastavíte u pramene Labe, otevírá se před vámi opět více variant, kudy k západu pokračovat: 

  • Přes Labskou louku se můžete vrátit ke státní hranici a na Voseckou boudu dojdete přes skalní útvar Tvarožník. Za zvážení pak stojí přechod na polskou stranu hřebene k Hale Szrenicke a sestup na vlak do Jakuszyc či dokonce pokračování k rašeliništím Jizery. 
  • Pokud spěcháte, můžete z rozcestí U Čtyř pánů sestoupit k řece Mumlavě a po asfaltce (v zimě rychlým sjezdem na lyžích) dojít přímo do Harrachova. 
  • Užijete si vyhlídku z Kotelského sedla a přes Dvoračky a Ručičky dojdete na Čertovu horu, odkud případně lanovkou anebo strmým sestupem dorazíte do Harrachova. 

Harrachov má opět návštěvníkům co nabídnout, takže ani odtud není nutné hned odjíždět. K hlavním zajímavostem patří přinejmenším mohutný Mumlavský vodopád nebo nejstarší nepřetržitě fungující sklárna Novosad a syn.

Informace

Ke stažení
formát pdf (591.69 KB)
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vychutnejte si romantiku horských túr s noclehy na krkonošských boudách. Čeká vás ryzí příroda a skutečné zážitky.

Praktické informace

(*) Dočasné uzávěry některých cest

Správa Krkonošského národního parku v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů.

Aktuální přehled

Vychutnejte si romantiku horských túr s noclehy na krkonošských boudách

Ve spolupráci s provozovateli vybraných bud jsme připravili síť ubytování, kterou můžete elegantně využít při přechodu Krkonoš nebo při vícedenním pobytu v srdci Krkonošského národního parku. 

Ubytování na hřebenech

Kde najdete jednotlivé boudy

Opravdové Krkonoše Přehled

Kde zaparkovat a jak se k autu zase vrátit

V podhůří Krkonoš můžete využít bohatou síť autobusových a vlakových spojů. Cesta z jednoho konce hor na druhý trvá i tak přibližně 3 hodiny. Proto je optimální zvolit jako výchozí bod některý z přestupních uzlů, jako je Rokytnice n. Jizerou nebo Trutnov, odkud se snadno dostanete na začátek trasy a zase se sem jednoduše vrátíte.

prechod-krkonos-do-kapsy.pdf

TIP: Máte-li možnost, mezi Jabloncem nad Jizerou a Martinicemi cestujte vlakem. Romantická atmosféra Pojizerského Pacifiku a nádraží v Martinicích jistě nadchne každého milovníka železnic.

Více o Pojizerském Pacifiku

Polská část národního parku

Státní hranice rozhodně není zeď a existuje mnoho míst, kde můžete přejít do polské části národního parku. V Polsku se vybírá vstupné, které lze zaplatit on-line. Z poplatku je vyjmuta cesta Česko-polského přátelství.

Také mějte na paměti, že v polské části parku je turistika povolena pouze od svítání do soumraku a psi mají vstup povolen pouze s náhubkem a na vodítku.

Koupit vstupenku

Důkladně plánujte a nepodceňte počasí

I malé dětí vědí, že v Krkonoších vládne od nepaměti Krakonoš. Ráno co ráno mílovými kroky měří údolí a kopce, aby věděl kam poslat déšť a kde profouknout lesy... 

Jedno je jisté - Krkonoše jsou často podceňovaným pohořím a záchranáři z horské služby mají bohužel více dramatických příběhů s tragickými konci, než by si přáli. 

Plánujte, prosím, své túry uvážlivě a využívejte aplikace pro předpověď počasí nejen před odjezdem na hory. Personál bud vám také ochotně poradí, pokud budete mít ohledně počasí nebo plánované trasy pochybnosti.

Užitečné odkazy

Bezpečně po Krkonoších

Opravdové Krkonoše - ryzí příroda, skutečné zážitky

Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vychutnejte si romantiku horských túr s noclehy na krkonošských boudách. Čeká vás ryzí příroda a skutečné zážitky.