Krkonoše Labská bouda
Mapa
Share

Labská bouda

Opravdové Krkonoše

Labská bouda je oblíbenou zastávkou turistů mířících k prameni Labe. Hotel se nachází v první zóně Krkonošského národního parku v nadmořské výšce 1340 m na Labské louce, necelý kilometr od pramene Labe. Moderní stavba z roku 1975 nese stejný název jako hostinec, který vyhořel roku 1965.

od 800 Kč osoba/noc

80 lůžek
2–4 lůžkové pokoje
Ubytování na 1 noc
Ano
Platební karty
Ne
Ve spacím pytli
Ano
Společná noclehárna
Ano
Snídaně v ceně
Ano
Večeře volitelně
Ano
Pobyt se psem
Ano

Lokalita

Díky své poloze a velikosti slouží hotel, zejména v zimním období, jako významný orientační bod. Nachází se na křižovatce několika důležitých turistických tras, což z Labské boudy činí přirozenou zastávku při přechodu hor a také ideální výchozí bod pro výlety na Harrachovy kameny, Sněžné jámy, k Labskému a Pančavskému vodopádu a dalším zajímavým místům v okolí.

Ubytování

Labská bouda nabízí komfortní dvoulůžkové až čtyřlůžkové pokoje vybavené vlastním sociálním zařízením a televizí. Tyto pokoje jsou ideální pro páry nebo rodiny s dětmi. Mimo to je zde také možnost přenocování ve vlastním spacáku na posteli s matrací. Za příplatek mohou hosté využít saunu a whirlpool. Bankomat je k dispozici ve vestibulu hotelu.

Z historie

Historie Labské boudy se datuje do roku 1830, kdy podnikavá žena zvaná die Blasse vystavěla malou budku, kde nabízela kozí sýr, mléko a kořalku. V průběhu let byla tato primitivní stavba rozšířena a upravena pro ubytování návštěvníků. Bouda prošla mnoha přestavbami, nejvýznamnější proběhla v letech 1878-1879 pod vedením hraběte Jana Harracha. V roce 1904 zde byla zřízena první přírodní rezervace v Krkonoších.

Tragickým momentem v historii boudy byl rok 1913, kdy se zde konal mezinárodní závod na 50 km. Závod, který začal za nádherného počasí, skončil tragicky, když se počasí změnilo v prudkou vánici. Jediný závodník, který pokračoval, Bohumil Hanč, zahynul spolu se svým přítelem Václavem Vrbatou, který se mu pokoušel pomoci. Václav Vrbata byl nalezen zmrzlý v místě dnešní mohyly na Vrbatově návrší, Hančův pomník se nachází nedaleko Pančavského vodopádu, kde byl Hanč nalezen a zemřel právě na Labské boudě.

Informace

GPS
50.7700567N, 15.5453881E

Cíle v okolí

Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vychutnejte si romantiku horských túr s noclehy na krkonošských boudách. Čeká vás ryzí příroda a skutečné zážitky.