Nejkrásnější podzimní výlety v Krkonoších
Share

Nejkrásnější podzimní výlety v Krkonoších

Podzimní dny jsou obvykle ještě dost dlouhé i teplé, aby jste si je mohli užít na krkonošských hřebenech. Rozběhněte se po nich bez větších omezení, davů nebo front. Přes léto je lepší se některým partiím hor vyhnout a vyrazit po méně známých cestách.

Na podzim si dopřejte klidně i Sněžku, pramen Labe, Sněžné jámy a užijte si ikonická místa, než zapadají sněhem. 

Kozí hřbety

TOP podzimní výlety

Tato trasa vede z Pomezních Bud na Lysečinskou Horu a odtud do Albeřic a zpět. Není náročná na převýšení a zdolávání kopců. Navíc je plná odpočinkových míst a přístřešků.

Albeřice jsou místem, kde se uchovaly slunné krkonošské louky i roubenky připomínající, jak se dříve na horách žilo a hospodařilo. A když budete mít štěstí na počasí, užijete si i krásný pohled na Sněžku. 

Na Pomezních boudách doporučujeme zastávku v pivovaru Trautenberk a ochutnávku jejich originálního piva. 

Trasa je dlouhá 17,5 kilometru.

Více o výletě

Chystáte se vystoupat na Sněžku z Pece? Podzim je na to ideální doba! Obří důl je nádherný za každého ročního období, na podzim bude téměř liduprázdný. Na lanovku nebudete stát dlouhé fronty a na vrcholu si užijete výhledy bez davů za zády. Půjdete dolů pěšky kolem Luční boudy? Povede vás k ní povalový chodník přes hnědozlaté Úpské rašeliniště a vůně borůvkových koláčů. 

Vyrazit ale můžete také z Portášek. Vyveze vás k nim sedačková lanovka a pokud jste vyrazili s dětmi, užijete si společně Herní krajinu Pecka i skvělou krkonošskou kuchyni na Horské chatě Portášky. Můžete se tu i ubytovat a prožít podzimní romantiku na krkonošských hřebenech.

Kudy na Sněžku

Modrý důl je překrásné horské údolí s několika původními chalupami, které jsou zapsány jako chráněný soubor původní horské architektury. Navštivte toto kouzelné tiché místo pod masivem Luční a Studniční hory, než vyrazíte dlouhým stoupáním k Richterovým boudám a Výrovce. I od ní je pohled do Modrého dolu nádherný. Přes Chalupu na Rozcestí se po zelené trase vraťte zpět do Pece. 

Délka trasy je 15 km.

Trasa v mapě

Krásná hřebenová túra ke Kotelním jámám, o kterých se v pohádkách vyprávělo, že tu Krakonoš vaří mlhu a schovává divoké větry. Na začátku si klidně nechte pomoci lanovkou, z Medvědína už ke Zlatému návrší vystoupáte lehce. Užijete si Mohylu Hanče a Vrbaty, Kotelskou vyhlídku. Kotelní jámy na podzim impozantní, zbarvené listím, vřesem a červenými plody jeřábu sudetského.

Trasa je dlouhá 17 kilometrů. 

Celý výlet

Bílé Labe, to je roztomilá krkonošská říčka, která hopsá přes kameny v peřejích a překonává kaskády v drobných vodopádech. Její zpěněná voda evokuje bílou barvu, proto tedy příhodné jméno. Trasa proti jeho proudu je zpočátku příjemnou vycházkou, později se změní ve šplhání po pravých horských cestách. Na konci stoupání vás čeká odpočinek na Luční boudě.

Zpět do Špindlu se vraťte po červené. Vyhlídka Krakonoš a cesta úbočím Kozích hřbetů patří k nejkrásnějším zážitkům. 

Trasa je dlouhá 17 kilometrů. 

Více o trase

Pokud si přejete navštívit symbolický pramen Labe, ale nechcete se jako většina turistů hned vracet zpět, protáhněte si túru výšlapem na Sněžné jámy. Projděte pěšinami lemovanými fialkovým vřesem a shlédněte do více než 200 metrů hlubokých karů, na jejichž dnech se blyští jezírka. Pak teprve seběhněte Koňkou cestou k Labské boudě a nezapomeňte se zastavit u Kamenné studánky. Čeká vás Labský důl a Labský i Pančavský vodopád. 

Trasa je dlouhá 19,6 kilometrů. 

Celý výlet

Příjemný výlet, na kterém poznáte dvě významná střediska západních Krkonoš. Začnete v Rokytnici vyhlídkou z věže radnice. Půjdete k Huťskému vodopádu, který se vine bukovými lesy jako blýskavá pentle a pak padá z výšky 20 metrů. Zvlášť na podzim, když z buků padá červené listí, je to krásná podívaná. Občerstvení na terase restaurace Štumpovka u Dvoraček s výhledem vás nadchne. A pak se vydejte podél toku řeky Mumlavy směrem do Harrachova. I její koryto se barví červeným bukovým listím. Stejně jako Mumlavský vodopád, nejvodnatější ze všech krkonošských. 

Trasa je dlouhá 13,5 kilometrů. 

Vše o trase

Pojizerský Pacifik je lokální železniční trať klikatící se podél řeky Jizery na trase Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou. Proveze vás západními Krkonošemi a umožní v poklidu sledovat krajinu za oknem. Do vlaku nastupte v Martinicích, auto tu pohodlně zaparkujete. Budova i celý areál nádraží vás na chvíli unese do dob minulých, kdy se tu proháněly parní mašiny a prach ze sazí vířil vzduchem. Proč je nádraží unikátní a co všechno se od minulého století nezměnilo vám o víkendu prozradí v místním Železničním muzeu.

Vláček ve směru na Rokytnici vyráží každé dvě hodiny (vždy v lichou). Vystupte v Jablonci nad Jizerou a vydejte se po starých krkonošských cestách do Pasek nad Jizerou - kraje zapadlých vlastenců. 

Kudy za zapadlými vlastenci

Vše o trati Pojizerský Pacifik

Malebné městečko Vysoké nad Jizerou je to pravé místo pro podzimní poklidné procházky. Vychutnejte si během nich výhledy všemi směry, které se nikdy neokoukají. Ať už vyrazíte k Marinkovu kříži, soše sv. Josefa ve Sklenařicích, nebo na další doporučená místa, otevřou se před vámi barevná panoramata, která nabízí jenom Krkonoše. 

Kam za nejkrásnějším výhledem

Muzeum Krkonoš

A co když to není na túru?

Schovejte se pod střechu! Vyzkoušejte tradiční řemesla, poznejte krkonošskou historii. Odpočněte si a dopřejte odpočinek i horské přírodě. 

Nejlepší zážitky pod střechou

 

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136