Na Sněžku
Mapa
Share

Na Sněžku

Doporučené pěší výlety na horu nejvyšší

Kdo by nechtěl alespoň jednou v životě zdolat vrchol nejvyšší české hory a shlédnout do krajiny pod sebou z výšky 1603 metrů? Je to zážitek, který vám vřele doporučujeme a níže přinášíme několik vybraných, různě náročných tras. 

Co je dobré vědět, než vyrazíte

Volte vedlejší sezonu, všední dny a ranní hodiny

Aby se vám však výlet opravdu vydařil, doporučujeme vyrazit mimo hlavní sezonu. Během letních měsíců, prázdnin a víkendů byste na vrcholu královny českých hor mohli potkat více turistů, než by vám bylo milé. Chcete-li se vyhnout nepříjemné frontě na lanovku a davům nahoře, zvolte pro svůj výlet jarní a podzimní období. V sezoně se vyplatí přivstat a volit brzké ranní či odpolední hodiny. Ušetříte nejen své nervy a čas, ale pomůžete tak i naší cenné přírodě.

Proč je Sněžka v síti

Nezapomeňte, že vrchol Sněžky patří k chráněnému území. Může se zdát jako kus skály, ale je to vrchol arkto-alpínské tundry, hora broušená ledovcem do tvaru trojbokého jehlanu. Vegetační doba na Sněžce je úplně jiná než v podhůří, tudíž každá sešlapaná tráva se déle obnovuje, každá odhozená slupka se dlouho rozkládá. Na ploše o velikosti poloviny fotbalového hřiště se v letních měsících vystřídá až 12 tisíc lidí denně. Pro usměrnění jejich chování tak Sněžku každoročně v hlavní sezoně obklopují sítě. Říkají – prosíme, zůstaňte na cestě

Usměrnění pohybu po cestách

V hlavní sezoně bývá pohyb po trasách usměrňován – na Sněžku můžete z Obřího sedla stoupat jen po červené, naopak dolů scházet druhou stranou po červené a poté modré Jubilejní cestě.

Jak si usnadnit cestu

Stoupání či naopak sestup dolů může zpříjemnit kabinková lanovka vedoucí z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu. Sledujte její aktuální provoz, který závisí na momentálních povětrnostních podmínkách a ne vždy jede až na vrchol. S plánováním dopravy během výletu vám mohou pomoci Krkonošské cyklobusy, dovezou vás na start, nebo zpět do cíle.

Aktuální provoz lanovky

Krkonošské cyklobusy

Kudy vzhůru

Z Pece pod Sněžkou Obřím Dolem

Trasa s největším převýšením, ale s výhledy, které stojí za to. Právem je Obří Důl považován za jeden z divů Krkonoš. Půjdete sice pořád do kopce, ale není to zase tak daleko, cestu hravě zvládne i 6-ti letý aktivní školák. 

 • Délka: 6,6 km
 • Zajímavosti: Stezka k lanovce - NS Krkonošská tundraPoštovna Anežka, Sněžka
 • Možnosti občerstvení: Bouda v Obřím Dole – Bouda pod Sněžkou – Hotel Horizont, Pec pod Sněžkou
 • Doprava: Linkovými autobusy, linkou č. 1 Krkonošských cyklobusů
 • Parkování: Parkoviště P3 – Kaplička, Pec pod Sněžkou

Zobrazit na mapě

Ze Špindlerova Mlýna

Ze známého střediska středních Krkonoš můžete na Sněžku vystoupat hned několika krásnými trasami - od Špindlerovy Boudy po červené hřebenovce (Cestě česko-polského přátelství) nebo údolím Bílého Labe po modré. My doporučujeme trasu vedoucí úbočím Kozích hřbetů. 

 • Délka: 11,3 km
 • Zajímavosti: Vyhlídka Krakonoš - Kozí hřbety - Úpské rašeliniště - Poštovna Anežka, Sněžka 
 • Možnosti občerstvení: Hotel Horal, Špindlerův Mlýn - Luční bouda - 
 • Doprava: Linkovými autobusy, linkami č. 1 a 3 Krkonošských cyklobusů
 • Parkování: Parkoviště P2 – Hromovka, Špindlerův Mlýn

Zobrazit na mapě

Z Pomezních Bud

Z Horní Malé Úpy se to na Sněžku zdá, coby kamenem dohodil. Určitě ale ani tuto trasu nepodceňujte. Můžete si vybrat, zda půjdete po žluté, nebo modré, která je podle místních nejkrásnější. Je také součástí Via Czechia a vede přímo po česko-polské hranici. 

 • Délka: 8,2 km
 • Zajímavosti: Dílna Nadechni se, Horní Malá Úpa - NS Svoboda na hranici - Emmin pramen - Poštovna Anežka, Sněžka
 • Možnosti občerstvení: Pivovar Trautenberk a Chata Hradečanka, Horní Malá Úpa - Bouda Jelenka
 • Doprava: Linkovými autobusy, linkami č. 1 a 4 Krkonošských cyklobusů
 • Parkování: Parkoviště P1 Sportcentrum, Malá Úpa

Zobrazit na mapě

Z Velké Úpy

Cestu z Velké Úpy v pohodě zvládnete i s malými dětmi, pokud si necháte pomoci alespoň jednou z lanovek. Určitě se ale na nějakou dobu zdržíte na Herní krajině Pecka

 • Délka: 4,8 km
 • Zajímavosti: Herní krajina Pecka - NS Krkonošská tundra - Poštovna Anežka, Sněžka
 • Možnosti občerstvení: Horská chata Portášky - Horská bouda Růžohorky
 • Doprava: Linkovými autobusy, linkami č. 1 a 4 Krkonošských cyklobusů
 • Parkování: Parkoviště P5 Velká Úpa

Zobrazit na mapě

Tip na výlet
I s těmi nejmenšími si můžete troufnout na horu nejvyšší! Ať už lanovkou nebo pěšky, zdolejte s malými horolezci vrchol Sněžky.
 1.

Naučná stezka Krkonošská tundra

Nejlepší na pochopení toho, co je „tundra“ je špatné počasí. Tundra je totiž místo, kde je takové podnebí, že ani les neroste. Na hřebenové trase se dozvíte o mrtvých, které tundra zahubila, o tom, jak se budařům v tundře (ne)vedlo i o tom, kdo naopak tundru zadupe do země.

 2.

Poštovna Anežka na Sněžce

Tradice poštovny na Sněžce se datuje k 1.září 1899, kdy byla otevřena první. Na nejvyšší české hoře fungovala až do obsazení Sudet Německem v roce...
Poštovna Anežka
 3.

Kozí hřbety

Kozí hřbety, tyčící se nad Špindlerovým Mlýnem, se oddělují jako 3 km dlouhý hřeben dosahující nadmořské výšky 1317-1422 m.
Kozí hřbety
 4.

Úpské rašeliniště

Úpské rašeliniště se vytvořilo mezi svahy Studniční a Luční hory a Hraničním hřbetem v nadmořské výšce 1400-1425 m.
Úpská jáma a úpská rašelina
 5.

Tvořivé dílny Nadechni se

Tvořivá dílna Nadechni se na Horní Malé Úpě otevírá dveře fantazii a zavede vás ke kořenům tradičních řemesel. Vše si vyzkoušíte na vlastní ruce pod...
Smaltované hrnky
 6.

Herní krajina Pecka

Herní krajina Pecka se prostírá mezi poznáním přírody, zážitkem z architektury a fantaskní hravostí ve výšce 1062 m n. m. Unikátní soubor dřevěných...
Herní krajina Pecka

Informace

GPX soubor
Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.