Svítání u Pančavy
Share

Putujte přes Opravdové Krkonoše a vychutnejte si ryzí přírodu

Ryzí příroda, skutečné zážitky

Fenomén horské turistiky je v Krkonoších neodmyslitelně spojen s tématem osídlování hor a horskými boudami zakládanými vysoko na lučních enklávách. Jsou nedílnou součástí historie tohoto regionu a dnes mnohé slouží turistům a návštěvníkům hor.

Ve spolupráci s provozovateli vybraných bud jsme připravili síť ubytování, kterou můžete elegantně využít při přechodu Krkonoš nebo při vícedenním pobytu v srdci Krkonošského národního parku. Vychutnejte si jejich autentickou atmosféru, poznejte opravdové Krkonoše.

Ubytování na hřebenech

Informace

Ke stažení
formát pdf (591.69 KB)

Přechod Krkonoš

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Poznejte naše nejvyšší hory v celé jejich rozmanitosti. Můžete sledovat hraniční kameny přímo po hřebeni anebo si užít také atmosféru malebných údolí znějících zurčením bystřin a vodopádů.

Naplánovat trasu

Opravdové Krkonoše - Přechod - Hřebenovka

Kdy do Krkonoš vyrazit

Znalci dobře vědí, že jedno z nejkrásnějších období roku v horách je bezesporu začátek léta. Už od května rozkvétají louky v nižších polohách a postupně léto přichází i do prostředí arkto-alpínské tundry na hřebenech.

Své kouzlo má také babí léto a začátek podzimu, kdy se stráně barví pestrou paletou odstínů zlatého listí, trávy a stabilní počasí dokáže vykouzlit nezapomenutelné dny.

Nelze popřít, že během prázdninových měsíců je zejména na hlavních turistických trasách návštěvníků více než dost. Avšak i v červenci či srpnu stačí trošku kreativně naplánovat túru, využít pracovní dny a není výjimkou, že dlouhé hodiny nepotkáte prakticky nikoho.

Zimní krása zasněžených hor

Horské boudy jsou obvykle otevřeny od Vánoc až do Velikonoc. Je to úžasná příležitost po dobře značených trasách přejít Krkonoše na běžkách, backcountry či skialpinistických lyžích.

Na druhé straně je nutné vzít v potaz vlastní fyzickou kondici, zkušenosti a vybavení. Dny jsou krátké, počasí mnohdy drsné a v Krkonoších i značně proměnlivé. Z azurového dne se v nefalšované severské vánici můžete ocitnout rychleji, než řeknete sněhulák. Podívejte se na film Poslední závod a bude vám jasné, že nechcete být aktéry dalšího dílu s názvem Poslední túra.

Krkonošský národní park

Příroda Krkonoš ukrývá poklady světového významu, a právě proto byl již v roce 1963 vyhlášen národní park. Věříme, že právě vám, kteří dokážete ocenit krásu východů a západů slunce, ticho horského lesa a nekonečné výhledy do mlhavých dálav, nemusíme vyprávět o důležitosti dodržování pravidel návštěvnosti.

Děkujeme za váš respekt a ohleduplnost vůči ostatním návštěvníkům i přírodě.

O ochraně přírody v Krkonoších

Dálkové turistické trasy

Přechod Krkonoš může být jen dílkem v poznávání našich pohraničních pohoří. Těm se detailně věnuje několik projektů dálkových turistických tras sdružujících dokonce celé komunity nadšenců. Jako příklad uvádíme:

Až vaše kroky přivede hřebenovka k nám do Krkonoš, zvolněte. Vypněte krokoměr i výškoměr a objevujte i místa, za nimž se vyplatí z nejkratšího směru odbočit. Ubytujte se na tradičních boudách a hovořte s lidmi, kteří zde tráví mnohdy i celý život. Poznávejte Krkonoše, jaké jsou doopravdy.

Vyrazit na přechod Krkonoš

Opravdové Krkonoše - ryzí příroda, skutečné zážitky