S dětmi na Sněžku
Mapa
Share

S dětmi na Sněžku

Pec pod Sněžkou

I s těmi nejmenšími si můžete troufnout na horu nejvyšší! Ať už lanovkou nebo pěšky, zdolejte s malými horolezci vrchol Sněžky.

Co je dobré vědět, než vyrazíte

Volte vedlejší sezonu, všední dny a ranní hodiny

Aby se vám však výlet opravdu vydařil, doporučujeme vyrazit mimo hlavní sezonu. Během letních měsíců, prázdnin a víkendů byste na vrcholu královny českých hor mohli potkat více turistů, než by vám bylo milé. Chcete-li se vyhnout nepříjemné frontě na lanovku a davům nahoře, zvolte pro svůj výlet jarní a podzimní období. V sezoně se vyplatí přivstat a volit brzké ranní či odpolední hodiny. Ušetříte nejen své nervy a čas, ale pomůžete tak i naší cenné přírodě.

Proč je Sněžka v síti

Nezapomeňte, že vrchol Sněžky patří k chráněnému území. Může zdát jako kus skály, ale je to vrchol arkto-alpínské tundry, hora broušená ledovcem do tvaru trojbokého jehlanu. Vegetační doba na Sněžce je úplně jiná než v podhůří, tudíž každá sešlapaná tráva se déle obnovuje, každá odhozená slupka se dlouho rozkládá. Na ploše o velikosti poloviny fotbalového hřiště se v letních měsících vystřídá až 12 tisíc lidí denně. Pro usměrnění jejich chování tak Sněžku každoročně v hlavní sezoně obklopují sítě. Říkají – prosíme, zůstaňte na cestě

Usměrnění pohybu po cestách

V hlavní sezoně bývá pohyb po trasách usměrňován – na Sněžku můžete z Obřího sedla stoupat jen po červené, naopak dolů scházet druhou stranou po červené a poté modré Jubilejní cestě.

Jak si usnadnit cestu

Stoupání či naopak sestup dolů může zpříjemnit kabinková lanovka vedoucí z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu. Sledujte její aktuální provoz, který závisí na momentálních povětrnostních podmínkách a ne vždy jede až na vrchol. S plánováním dopravy během výletu vám mohou pomoci Krkonošské cyklobusy, dovezou vás na start, nebo zpět do cíle.

Aktuální provoz lanovky

Krkonošské cyklobusy

Doporučené trasy

Obřím Dolem do Pece pod Sněžkou

Z hlediska výhledů nejkrásnější trasa, ale také trasa s největším převýšením, je značena modře. Pro jednu z cest doporučujeme využít lanovku. 

  • Délka: 7,4 km
  • Zajímavosti: Poštovna Anežka, Sněžka – NS Krkonošská tundra – Stezka k lanovce
  • Možnosti občerstvení: Bouda v Obřím Dole – Bouda pod Sněžkou – Hotel Horizont, Pec pod Sněžkou
  • Doprava: Linkovými autobusy, linkou č. 1 a 4 Krkonošských cyklobusů
  • Parkování: Parkoviště P3 – Kaplička, Pec pod Sněžkou

Zobrazit na mapě

Lanovkou na Sněžku a přes Portášovy boudy do Velké Úpy 

Tato trasa je vhodná pro rodiny s menšími dětmi a kočárky, jelikož zdolání vrcholu Sněžky usnadní lanovka. Výlet zároveň zpestří Herní krajina Pecka.

Zobrazit na mapě

Lanovkou na Sněžku a přes Luční boudu zpět do Pece

Nejdelší trasa, na které se ale vyhnete velkému převýšení a zvládnete ji i se sportovním kočárkem.

  • Délka: 13,3 km
  • Zajímavosti: Poštovna Anežka, Sněžka – Úpské rašeliniště – Liščí vodopád
  • Občerstvení: Luční bouda – Bouda Výrovka – Hotel Horizont, Pec pod Sněžkou
  • Doprava: Linkovými autobusy, linkou č. 1 a 4 Krkonošských cyklobusů
  • Parkování: Parkoviště P3 – Kaplička, Pec pod Sněžkou

Zobrazit na mapě

 1.

Poštovna Anežka na Sněžce

Tradice poštovny na Sněžce se datuje k 1.září 1899, kdy byla otevřena první. Na nejvyšší české hoře fungovala až do obsazení Sudet Německem v roce...
Poštovna Anežka
 2.

Naučná stezka Krkonošská tundra

Nejlepší na pochopení toho, co je „tundra“ je špatné počasí. Tundra je totiž místo, kde je takové podnebí, že ani les neroste. Na hřebenové trase se dozvíte o mrtvých, které tundra zahubila, o tom, jak se budařům v tundře (ne)vedlo i o tom, kdo naopak tundru zadupe do země.

 3.

Herní krajina Pecka

Herní krajina Pecka se prostírá mezi poznáním přírody, zážitkem z architektury a fantaskní hravostí ve výšce 1062 m n. m. Unikátní soubor dřevěných...
Herní krajina Pecka
 4.

Úpské rašeliniště

Úpské rašeliniště se vytvořilo mezi svahy Studniční a Luční hory a Hraničním hřbetem v nadmořské výšce 1400-1425 m.
Úpská jáma a úpská rašelina

Informace

GPX soubor
Razítkovací hra Pohádkové Krkonoše
Pohádkové Krkonoše

Výlety, dobrodružství, zábava a pohádkové zážitky pro celou rodinu v Krakonošově revíru. Sbírejte razítka na skvělých místech a vyhrávejte ceny.

Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.