Západ slunce, Miloš Šálek
Share

Nepodceňujte naše hory!

Vyprávění zážitků přátel, kolegů a sdílení krásných snímků na sociálních sítí od často i neznámých lidí láká plno dobrodruhů ven za pořádnou sněhovou nadílkou.

Mnohým ale uniká důležitá skutečnost – hory jsou krásné, ale i nepředvídatelné a počasí se na nich dokáže velmi rychle změnit.

Památník obětem hor, Eva Šulcová

Příběhy, které mluví za vše

Horská služba tak řešila nejen úrazy na sněhu, které se s otevřením sjezdovek daly očekávat, ale i evakuace z hřebenů Krkonoš a pády lavin. V současnosti platí v Krkonoších 3. stupeň lavinového nebezpečí a je třeba se mít na pozoru.

Chystáte se na hory? Buďte dobře vybaveni!

1. Nechoďte na vlastní pěst

Ačkoliv především náročnější túry doporučujeme minimálně ve dvou, chystáte-li se jít na hory sami, řekněte někomu z přátel, kam se vydáváte. Kdyby se vám cokoliv stalo, je dobré, aby někdo věděl, kam jste se vydali.

2. Aplikace, která může zachránit život

Sledujte stránky Horské služby. Naleznete zde nejen aktuální informace o počasí na hřebenech hor včetně záznamů webkamer, varování a informací o lavinách, ale nechybí tady ani důležitá telefonní čísla a odkaz na aplikaci Záchranka. Stažení této aplikace do vašeho mobilního telefonu důrazně doporučujeme. Nejen, že díky Záchrance rychle kontaktujete zdravotnickou záchrannou službu nebo horskou službu stiskem jediného tlačítka, ale má i řadu dalších chytrých funkcí a propojení, která vám pomohou v nouzi.

TIP: Zapněte si v aplikaci Záchranka varovná upozornění z oblasti "Horská služba" a veškeré vydané výstrahy dostanete automaticky. Můžete tak například přehodnotit výlet ve špatném počasí nebo vybrat jinou trasu.

Stáhnout Záchranku Horská služba

3. Mapy pomohou s orientací v terénu

Mapy.cz vám pomohou s orientací a plánováním výletu, i když jste offline. Díky nim i zjistíte, zda bude možné po cestě využít nějakou horskou chatu, nebo útulnu (protože se může stát, že vás zastihne špatné počasí a vy budete alespoň vědět, za jak dlouho dojdete na místo, kde chvíli sečkáte). 

4. Volte adekvátní oblečení

Často podceňovanou věcí je funkční oblečení (i náhradní) a kvalitní obuv. Věřte, že tenisky a boty do města můžete v klidu nechat doma. Co se určitě neztratí, jsou mačky nebo nesmeky a jednoduchá lékárnička. Nespoléhejte pouze na občerstvení na trase a určitě si vždy přibalte jídlo a pití.

5. Dobře zvažte vaše možnosti a všechny okolnosti

To nejdůležitější je však používat „selský rozum“. Plánujte své túry s ohledem na brzký příchod tmy, fyzické schopnosti nejslabšího člena skupiny a náročnost pohybu v čerstvém sněhu. Jen díky tomu budete na vaše volné chvíle v našich krásných horách vzpomínat s radostí a rádi se k nám opět vrátíte.

Čtěte také
Třpytící se závěje, ojíněné větve stromů, sníh křupající pod nohama, to jsou zimní Krkonoše. Naberte čerstvý vzduch do plic a pročistěte hlavu na zimní túře!
Východ slunce, Vrbatova bouda, Hana Jampílková