Černohorský potok
Mapa
Share

Luisina cesta Těsným Dolem

Do 29. 6. uzavřena

Cesta, pojmenovaná po hraběnce Aloisii Czernin-Morzinové, prochází hlubokým, strmým údolím zvaným Těsný (Klausův) důl k Pardubickým boudám. Provede vás bukovým lesem kolem vodopádů a kaskád Černohorského potoka. 

Na začátek cesty u mostu přes Černohorský potok se nejlépe dostanete po lázeňské promenádě od hotelu Lesní dům, odtud Luisina cesta odbočuje za mostem vlevo. Chůzí po dva metry širokém chodníku dojdete až pod Pardubické boudy (tehdy Kühnelovy boudy).

Po zhruba čtvrt kilometru stoupání je chodník zasekán do skalnatého kaňonu v blízkosti vodopádů Černohorského potoka. Když vede cesta v prudkém svahu, stavitelé museli do skalnatého podloží vyvrtat a zasekat základové plošiny. Trasa tedy vede náročnějším terénem, zvolte vhodnou obuv a buďte opatrní. Její průchodnost pro jistotu ověřte na mapovém portále Správy KRNAP.

Cesta nese jméno po hraběnce Aloisii Czernin-Morzinové, známé jako Luisa. Ve 2. pol. 19. století se zasloužila o rozkvět vrchlabského a maršovského panství. Jejích bohulibou činnost připomíná kaple s hrobkou na návrší zámeckého parku. Šlechtična Luisa ji nechala vystavět v letech 1887–1891 téměř současně se stavbou kostela sv. Vavřince na náměstí Míru ve Vrchlabí. Od roku 2006 je kaple chráněnou kulturní památkou ČR.

Informace

Lokalita
GPX soubor
formát gpx (13.44 KB)
Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.