Útulny nejsou gratis hotel
Jejich účelem je schovat nás před akutní nepohodou či nepřízní počasí, poskytnout suché a kryté místo k odpočinku, svačině a doplnění sil. Jsou k dispozici tolika poutníkům, kolik se do nich vejde. Prostor v útulně si tedy nelze rezervovat, ani z ní nikoho vyhánět.
Jediná podmínka jejich využití je tak vlastně ohleduplnost – k sobě navzájem i k okolní přírodě.
V přírodě národního parku je možné nocovat jen v případě nouze
Přečkat noc ve spacáku na značené cestě, v přístřešku nebo útulně, je z hlediska legislativy na území KRNAP povoleno. Je ovšem třeba nevysvětlovat si tuto možnost po svém a nezneužívat ji. Trávit noc na hřebenech v křehké přírodě můžeme, pokud jsme se nečekaně ocitli v nouzi. Při plánování vícedenních výletů nebo přechodu hor bychom měli využít horské boudy.
Proč je noční pobyt na území KRNAP vlastně problém?
Hlavní důvody jsou dva. Předně – večer před spaním i ráno po probuzení si každý z nás potřebuje odskočit. V lepším případě na malou. Útulny nejsou vybaveny toaletami, ani umyvadly pro vyplivnutí pasty. Všechen nežádoucí odpad včetně papírových (v horším případě vlhčených) ubrousků tak skončí v jejich okolí.
Druhým závažným problémem je rušení nočního života na horách. Jak říká Michal Skalka, vedoucí oddělení environmentální výchovy Správy KRNAP: "I když nocležník je potichu, nevaří, spí na cestě, příroda o tom dobře ví." Častý pobyt turistů v noční přírodě může krkonošské zvěři posunout cirkadiální rytmy až o několik hodin.
Více o tom, proč je nocování a odskakování si v národním parku problém, si přečtěte ve skvělém článku Michala Skalky.