Útulna Atuln
Share

Krkonošské útulny nás schovají před nepohodou. Nepleťme si je ale s levným hotelem

Krkonošské útulny nabízejí úkryt poutníkům po hřebenech. Schovají před deštěm, sněhem, větrem i zimou. Umožní bezpečně a v suchu odpočinout v horské krajině, jejíž počasí je vrtkavé a zaskočit může nejednoho z nás.

Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu

Ale pozor - útulny nejsou hotel zdarma! Slouží k přečkání nepohody, nikoliv k plánovanému nocování. Proto vám v tomto článku útulny nejen představíme, ale také vysvětlíme, proč je k noclehu nevyužívat.

Přístřešek ručičky

Útulny nejsou gratis hotel

Jejich účelem je schovat nás před akutní nepohodou či nepřízní počasí, poskytnout suché a kryté místo k odpočinku, svačině a doplnění sil. Jsou k dispozici tolika poutníkům, kolik se do nich vejde. Prostor v útulně si tedy nelze rezervovat, ani z ní nikoho vyhánět.   

Jediná podmínka jejich využití je tak vlastně ohleduplnost – k sobě navzájem i k okolní přírodě. 

V přírodě národního parku je možné nocovat jen v případě nouze

Přečkat noc ve spacáku na značené cestě, v přístřešku nebo útulně, je z hlediska legislativy na území KRNAP povoleno. Je ovšem třeba nevysvětlovat si tuto možnost po svém a nezneužívat ji. Trávit noc na hřebenech v křehké přírodě můžeme, pokud jsme se nečekaně ocitli v nouzi. Při plánování vícedenních výletů nebo přechodu hor bychom měli využít horské boudy. 

Proč je noční pobyt na území KRNAP vlastně problém?

Hlavní důvody jsou dva. Předně – večer před spaním i ráno po probuzení si každý z nás potřebuje odskočit. V lepším případě na malou. Útulny nejsou vybaveny toaletami, ani umyvadly pro vyplivnutí pasty. Všechen nežádoucí odpad včetně papírových (v horším případě vlhčených) ubrousků tak skončí v jejich okolí.  

Druhým závažným problémem je rušení nočního života na horách. Jak říká Michal Skalka, vedoucí oddělení environmentální výchovy Správy KRNAP: "I když nocležník je potichu, nevaří, spí na cestě, příroda o tom dobře ví." Častý pobyt turistů v noční přírodě může krkonošské zvěři posunout cirkadiální rytmy až o několik hodin. 

Více o tom, proč je nocování a odskakování si v národním parku problém, si přečtěte ve skvělém článku Michala Skalky.

Umilovat přírodu v Krkonoších

Martinova bouda

Jak to vyřešit, pokud chcete na horách strávit více dní a nevracet se vždy navečer do údolí?

Využijte tradiční horské boudy, které jsou (na rozdíl od útulen) vybaveny vším potřebným. Jejich síť je v Krkonoších široká a průměrná vzdálenost od chalupy k chalupě je asi 1,5 km. 

Nabízejí ubytování s veškerým komfortem, za které si připlatíte. Logicky – život na horách není snadný, zásobování složité, ceny tomu odpovídají. Využít ale můžete také společné spacákovny, kde za nocleh nedáte majlant. Jako bonus na boudách ochutnáte krkonošské speciality i originální piva. Nebo si opodál vychutnáte vlastní svačinu. Jisté je, že budete usínat pod hvězdnou horskou oblohou a probouzet se do svěžího jiskřivého rána, aniž byste ohrozili křehkou horskou přírodu. 

Krkonošské boudy

Útulna Atüln

Tradiční i nové přístřešky

Na území Krkonoš najdeme více než dvacet nouzových přístřešků. Od tradičních dřevěných „áček“, až po novější, architektonicky jedinečné stavby. A právě tyto neotřelé počiny – útulny KØMEN, JENGA, STAN a ATŰLN, které navrhli a vyrobili ve spolupráci se Správou KRNAP studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze, jsou pro své nadčasové zpracování a zajímavé lokace často vyhledávány a využívány nad rámec jejich primárního účelu.

Pokud si přejeme, aby v krkonošské krajině zůstaly, je nezbytné, aby se tak už nedělo. Zastavte se u nich, pokochejte se a pamatujte na ně, až vás v horách zastihne nepohoda. Polohu všech útulen a přístřešků najdete jednoduše na portále Mapy.cz, pokud do vyhledávání zadáte heslo „útulna Krkonoše“. 

KØMEN u Bílého Labe

Ne náhodou najdete kousek od Balvanového vodopádu v údolí Bílého Labe balvan, šutr, neboli ká(Ø)men. Fasáda z falcovaného plechu odolá horským podmínkách, zároveň bude ale stárnout a měnit svůj vzhled, stejně jako kámen porůstá mechem. 

Kudy k útulně

Nachází se na modré turistické trase. Pokračovat po ní můžete až na Luční boudu nebo druhým směrem Labským dolem na Labskou boudu. Doporučujeme také nedalekou naučnou stezku Čertova strouha.   

Poloha na mapě

JENGA pod Dvoračkami

Útulna je nečekaně prostorná, zároveň jednoduše a sériově vyrobitelná. Je navržena jako skládačka tak, aby jednotlivé části mohly být sestaveny v chráněném prostředí truhlářské dílny a potom bez větších potíží přepraveny na místo výstavby.

Kudy k útulně

Útulna příhodně "sedí" v Sedle pod Dvoračkami na křižovatce turistických tras. Dojdete k ní třeba po modré z Rokytnice nad Jizerou kolem Huťského vodopádu. Pokračovat můžete třeba po zelené Kotelními jámami na Horní Mísečky. 

Poloha na mapě

STAN u Mumlavy

Hlavní inspirací byl stan, který také poskytuje nouzové přespání a rychlý komfort, když jsme právě na cestách. Jednoduchý přístřešek pobitý modřínovým dřevem vypadá, jako by na svém místě stál od nepaměti. 

Kudy k útulně

Útulna stojí na soutoku Mumlavy a Lubošské bystřiny, na modré turistické trase asi 3 km od Harrachova. Podél Mumlavy můžete pokračovat na Krakonošovu snídani a poté směrem k Labské nebo Vosecké boudě až na vrcholové partie hor. 

Poloha na mapě

PRISMA na Černé hoře

Útulna Prisma vznikla jako studentský projekt Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové v roce 2024. Její název i tvar jsou inspirovány přírodními motivy včelí plástve, již připomínají také atypická hliníková okna. Stavba má panelovou konstrukci, pokrytá je falcovanou krytinou. Její návrh a stavba trvaly středoškolákům 8 měsíců. 

Foto: Hana Jampílková

Kudy k útulně

Útulna stojí na 1. Krkonošské cyklistické naučné stezce. Dojet k ní tedy můžete i na kole. Dále můžete pokračovat na Lučiny a Tetřeví boudy, nebo sjet do Pece pod Sněžkou. 

Poloha na mapě
 

ATŰLN na Klínových Boudách

„Útulné áčko“, i tak by bylo možné zjednodušeně popsat asi nejikoničtější útulnu, která stojí v místě vyhořelé Klínové Boudy. Stavba vychází z archetypu přístřešku a nabízí překrásný výhled do údolí. 

Kudy k útulně

Stojí kousek od Bufetu Na Rozcestí, dostat se k ní nebo od ní můžete z mnoha směrů. Třeba cestou od Luční boudy přes Výrovku na Friesovy boudy. 

Poloha na mapě

Opravdové Krkonoše

Zažijte Opravdové Krkonoše

Toužíte po autentickém zážitku z ryzí přírody? Poznejte naše nejvyšší hory v celé jejich rozmanitosti! Projděte je od východu na západ, nebo opačným směrem. Můžete sledovat hraniční kameny přímo po hřebeni anebo si užít také atmosféru malebných údolí znějících zurčením bystřin a vodopádů. Naplánovali jsme pro vás inspirativní přechod Krkonoš, připravili síť ubytování na horských boudách, shromáždili a přehledně připravili všechny potřebné informace. 

To chci zažít

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136