Jan Amos Komenský
Po bělohorské bitvě Jan Amos Komenský musel opustit Fulnek na Moravě, kde byl dozorcem školy a kazatelem bratrského sboru.
Když bylo 20. října 1621 z Vídně nařízeno vypovídání nekatolických kněží, musel se skrývat. V podkrkonošské obci Horní Branné na panství Václava Záruby z Hustířan se shromažďovala malá skupina Jednoty českých bratří. Připravovali se na odchod z vlasti. Exil se ukazoval jako jediné východisko.
V době pobytu Komenského v roce 1627 byly v Branné spousty sněhu a krutá zima. Exilová výprava českých bratří se vydala k hranicím. Muži jeli na koních, ženy a děti na saních. Ze Branné putovala přes Černý Důl, Janské Lázně, Svobodu nad Úpou, Mladé Buky, Kalnou vodu, Babí, Žacléř. Zde společně překročili hranice do tehdejšího Slezska, nynějšího Polska. 8. února 1628 dorazili do Lešna.
V Lešně byl J. A. Komenský zvolen biskupem a písařem. Brzy se stal zástupcem rektora gymnázia, což vedlo k jeho zájmu o pedagogiku. V tomto období vznikla velká část jeho děl. Konec života strávil v Holandsku. Zemřel 15. listopadu 1670. Byl pohřben v kostelíku v Naardenu.
Na místo posledního pobytu J.A. Komenského v Čechách se můžete vypravit díky naučné stezce Po stopách J.A. Komenského v Žacléři. Na Růžovém paloučku vznikl památník Labyrint J.A. Komenského.