Bucharova cesta
Mapa
Share

Bucharova cesta

Z Jilemnice k prameni Labe

Bucharova cesta propojuje město Jilemnice se symbolickým pramenem českého veletoku – řeky Labe. Téměř 30 kilometrů dlouhá trasa je v celé délce červeně značená.

Trasa nese jméno někdejšího řídícího učitele z Dolních Štěpanic, jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování v Krkonoších, Jana Buchara (1859-1932). Právě on vznik cesty inicioval. Za podpory hraběte Jana Harracha ji vystavěl Klub českých turistů z Jilemnice. 

Původně nesla trasa označení „Cesta přes tři kopce“ a končila na Horních Mísečkách. Roku 1924, u příležitosti Bucharových 65. narozenin, byla trasa prodloužena z Horních Míseček přes Špindlerův Mlýn a jižní svah Kozích hřbetů k Luční boudě. Úsek Svatý Petr - Luční bouda je dnes označován jako Stará Bucharova cesta. Do současné podoby byla přetrasována ještě později. 

Průběh trasy

Náměstí Jilemnice - Hrabačov - Dolní Štěpanice - Benecko - Přední Žalý - Rovinka - Harrachova skála - Horní Mísečky - Medvědín - Šmídova vyhlídka Vrbatova bouda - Labská bouda - Pramen Labe

Kde přenocovat

Wellness hotel Skalka, Benecko - Vrbatova bouda - Labská bouda
 

 1.

Pramen Labe

Labe začíná svou 1154 km dlouhou pouť na Labské louce, necelý kilometr jihozápadně od hory Violík, na katastru města Špindlerův Mlýn.
Pramen Labe
 2.

Jilemnice

Jilemnice, to je město s tradicí, zázemím pro turisty a především jedno z mála měst našich nejvyšších hor, které si dodnes dokázalo zachovat svou historickou tvář. K návštěvě vás zve jilemnické náměstí s historickou budovou radnice, Krkonošské muzeum, které najdete nedaleko náměstí v zámku hraběcího rodu Harrachů, Zvědavá ulička, kostel sv. Vavřince a mnoho dalších zákoutí malebné Jilemnice. Nejen město, ale i okolí láká k návštěvě.

 3.

Benecko

Benecko se rozkládá z větší části na území Krkonošského národního parku ve výšce okolo 800 m n.m. Nadmořská výška je zárukou čistého vzduchu a navíc vysokého počtu slunečných dní. Poloha přímo na vrcholku zaručuje nádherné výhledy i snadné nástupy na horské túry, ať už pěšky či na kole.

 4.

Labská bouda

Labská bouda je oblíbenou zastávkou turistů mířících například k prameni Labe, na Sněžné jámy, Labský vodopád, Pančavský vodopád nebo Zlaté návrší. Nachází se v první zóně Krkonošského národního parku. Historie tohoto místa sahá až do roku 1830, kdy zde údajně podnikavá žena prodávala kolemjdoucím kozí výrobky a kořalku a měla zde malou budku z kamení, kůry a roští.
Na Labské boudě si můžete odpočinout, ohřát se, občerstvit a nabažit úžasných výhledů. Ochutnat můžete například tradiční český guláš, borůvkové knedlíky, čerstvé pečivo a borůvkové koláče z domácí pekárny. Nechybí široká nabídka nápojů.

 5.

Vrbatova bouda

Je téměř jasné, že své jméno tato bouda získala po slavném Sokolovi Václavu Vrbatovi, který roku 1913 umrzl ve sněhové vánici poblíž nynější boudy. S výstavbou boudy se začalo v druhé polovině 50.let. Primárním důvodem vzniku bylo, aby chata sloužila jako místo pro Horskou službu západních Krkonoš. Dále měla chata poskytovat drobné občerstvení pro turisty. Bouda dnes poskytuje drobné občerstvení. Z této boudy se však můžete vydat na několik zajímavých míst v okolí. Příkladem může být pramen Labe, Pančavský vodopád a mohyla Hanče a Vrbaty.

Informace

Lokalita
GPX soubor
formát gpx (100.78 KB)
Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.