Jak se připravit na zimní túru
Udostępnij

Jak przygotować się na zimową wędrówkę

Zima v Krkonoších je kouzelná a sněhobílé hřebeny lákají k výletům. Aby všechny vaše túry pěšky, na běžkách nebo skialpech měly šťastný konec, je třeba zachovat zdravý rozum a nenechat se naivně okouzlit zdáním bílé romantiky.

Nezapomínejme, že Krkonoše jsou jediné české hory s vysokohorským rázem a na jejich vrcholcích vládne nehostinná arkto-alpínská tundra. Počasí se tu mění z minuty na minutu, mraky běží rychle a nezřídka slunečný den zatáhne bílá tma. Nezapomínejte na tato rizika a specifika horského klimatu a dobře se na obojí připravte. 

Navíc - jen na české straně Krkonoš existuje více než 50 lavinových katastrů a stejné množství lavin tu průměrně spadne za zimní sezonu. I lavinovou situaci je tedy třeba při plánování výletů zohlednit. 

Základní pravidla pro vaši bezpečnost

Dobré oblečení, kvalitní obuv a správně sbalený batoh jsou základ

Dobře a teple se oblečte! Zvolte kvalitní pevnou ZIMNÍ obuv. Nepodceňujte pokrývku hlavy, přiberte nákrčník nebo šálu. Sbalte si minimálně jednu vrstvu oblečení navíc - svetr nebo mikinu. 

A co dalšího by nemělo v batohu chybět, když vyrážíte do zimních hor? Určitě náhradní oblečení (termo triko, rukavice, čepice, ponožky) lékárnička a čelovka. Jídlo a dostatek pití. Vezměte s sebou nesmeky nebo sněžnice

Nevyrážejte sami, nebo informujte vaše blízké o trase 

Ideální je samozřejmě vyrazit do hor minimálně ve dvou, nejlépe ve třech. Obzvlášť skialpinismus není sportem pro jednotlivce! Pokud se hodláte vypravit samostatně třeba na pěší výlet, řekněte někomu z vašich blízkých, po které trase se budete pohybovat, případně svou trasu zadejte do aplikace Záchranka. Slouží k tomu funkce Elektronická kniha túr

Stáhněte si do mobilu aplikace Záchranka a Mapy.cz

Obě aplikace patří v současné době k základnímu vybavení (nejen) na horskou túru. Aplikace Záchranka vám usnadní řešení krizové situace a může rozhodnut o tom, zda se k vám složky integrovaného záchranného systému dostanou skutečně včas. Stiskem jednoho tlačítka odešlete nouzovou zprávu s informací o vaší přesné poloze a zároveň vytočíte linku 155. 

Mapy.cz vás vymotají téměř z každé šlamastyky. Stáhněte si nejen aplikaci, ale také offline mapy, nemusíte pak pro navigaci v terénu využívat data. 

Stáhnout Záchranku

Stáhnout Mapy.cz

Nepodceňujte horské počasí

Píšeme a mluvíme o tom stále – vysokohorské počasí je zrádné, vrtkavé, a jeho vývoj nelze stoprocentně předpovídat. Jak řekla meteoroložka Alena Zárybnická v našem podcastu„V horách je jinak vždycky úplně všechno.“ Je tu silnější vítr a tím se počasí mění rychleji. Do hor buďte vždy vybaveni na všechny varianty a nenechte se překvapit. Před výletem se podívejte na webkamery, mnoho z nich je umístěno i na hřebenech a přiblíží vám skutečný stav povětrnostních podmínek. 

Webkamery v Krkonoších

Sledujte lavinovou situaci a buďte vybavení

Horská služba Krkonoše na svém webu či sociálních sítích pravidelně informuje o aktuální lavinové situaci, počasí na hřebenech i výšce a struktuře sněhové pokrývky. Kritická místa s konkrétním stupněm nebezpečí jsou poté zaznačena v mapě. Vyhněte se těmto místům a také na těch ostatních buďte vybaveni a připraveni! Jak?

Nechoďte sami a udržujte bezpečnou vzdálenost mezi vámi a vašimi přáteli. Vyhýbejte se místům s hlubokým nebo navátým sněhem. Vybavte se lavinovou sondou a lopatou, přibalte lavinový vyhledávač a mobilní telefon. Používejte airbag nebo batoh, který je jím již vybavený. V případě, že o trase pochybujete nebo máte zlé tušení - vždy rozhodněte NE a zvolte bezpečnou alternativu. 

Lavinová předpověď 

Zjistěte si maximum informací o trase, využijte horské boudy

Důležité jsou přesné informace o délce, převýšení a celkové náročnosti trasy. Podívejte se, zda nejsou na trase aktuálně omezení či uzavírky. S tím vám poradí mapový portál Správy KRNAP.

Doporučujeme si také udělat přehled o tom, zda jsou podél trasy boudy, útulny nebo jiná útočiště pro potřebu odpočinku či občerstvení. Plánujete vícedenní přechod? Pomůže vám článek Opravdové Krkonoše, kde najdete nejpodstatnější informace, navržené trasy i vybrané krkonošské boudy, jejichž teplo a bezpeční můžete využít pro nocleh na hřebenech. 

Opravdové Krkonoše 

Dodržujte pravidla pohybu v národním parku

Příroda Krkonoš ukrývá poklady světového významu, a právě proto tu byl již roku 1963 vyhlášen národní park. Pravidla chování na jeho území určuje Návštěvní řád a platné zákony. Pojďme je dodržovat a zachovejme cenné přírodní dědictví. Jsou jednoduchá, srozumitelná a jejich respektování nikterak nesníží kvalitu a intenzitu prožitku v křehké krajině. 

Základní pravidlo zní - zůstaňte na značených trasách! Ta další si můžete pročíst na webu Správy KRNAP. 

Berte také na vědomí, že na území KRNAP jsou umístěna automatizovaná záznamová zařízení zachycující fotografie a videa. Tyto záznamy mohou strážci využít při řešení přestupků. 

Pravidla chování v KRNAP

Pozor na jiná pravidla v Polsku

I na polském území je příroda Krkonoš chráněna národním parkem. Platí zde ovšem trochu jiná pravidla a také poplatek za vstup. Myslete na to, pokud se chystáte sejít z hřebenů na polskou stranu. Poplatek lze uhradit online a je z něj vyjmuta cesta česko-polského přátelství. Také mějte na paměti, že v polské části parku je turistika povolena pouze od svítání do soumraku a psi mají vstup povolen pouze s náhubkem a na vodítku.

Koupit vstupenku

Horská služba Krkonoše

Horská služba je neodmyslitelnou součástí hor

Zasvětit život pomoci člověku, je velmi šlechetné. Členové Horské služby jsou často lidé, kteří v horách vyrůstali a jejichž osud je s nimi navždy spojen. Jsou to také odborníci, kteří musí projít náročnými zkouškami, aby tuto bohulibou profesi mohli vykonávat.

Naslouchejme jim, nechme si poradit, buďme při pohybu na horách pokorní. Nikdy nevíme, kdy budeme potřebovat jejich pomoc.

A šiřme spolu s nimi osvětu, nejen mezi děti. Za tímto účelem vydala HS komiks, který si můžete volně stáhnout nebo vyzvednout na všech stanicích Horské služby. 

Nezapomeňte - ani sebelepší příprava sice nezajistí, že se nedostanete do nebezpečné situace... Je ale spolu s vašimi zkušenostmi základním předpokladem pro to, abyste tuto situaci zvládli.

Více o Horské službě

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136