Droga Buchara
Mapa
Udostępnij

Droga Buchara

Łączy miasto Jilemnice z symbolicznym źródłem czeskiej rzeki Łaby

Trzydziestokilometrowa oznakowana kolorem czerwonym trasa łączy miasto Jilemnice z symbolicznym źródłem czeskiej rzeki Łaby.

Inicjatorem powstania drogi był Jan Buchar (1859–1932), były dyrektor szkoły w Dolnych Štěpanicach, jeden z inicjatorów czeskiej turystyki pieszej i narciarskiej w Karkonoszach. Przy wsparciu hrabiego Jana Harracha wybudował ją Klub Czeskich Turystów z Jilemnic. Pierwotnie nosiła nazwę „Drogi przez trzy wzgórza” i łączyła wzgórze Žalý z Horními Mísečkami. Powodem budowy, oprócz promowania turystyki pieszej w Karkonoszach, była próba konkurowania przez czeski klub turystyczny z niemieckim Towarzystwem Karkonoskim. 

W 1924 roku, z okazji 65. urodzin Buchara, trasę przedłużono z Horních Míseček przez Szpindlerowy Młyn i południowe zbocze Kozich Grzbietów do Luční boudy. Później zmodyfikowano ją do obecnego jej kształtu i przedłużono do źródeł Łaby. 

Odcinek Svatý Petr – Luční bouda jest dziś nazywany Starą Drogą Buchara (Stará Bucharova cesta). Zmieniono także przebieg trasy między Dolními Štěpanicami a Beneckiem (pierwotna trasa prowadziła przez Mrklov i Lhotecko), w rejonie wschodniego zbocza góry Zadní Žaly. 

Przebieg trasy

Rynek Jilemnice - Hrabačov - Dolní Štěpanice - Benecko - Přední Žalý - Rovinka - Harrachova skála - Horní Mísečky - Medvědín - Šmídova vyhlídka Vrbatova bouda - Labská bouda - Pramen Labe

Gdzie spędzić noc

Wellness hotel Skalka, Benecko - Vrbatova bouda - Labská bouda
 

 1.

Pramen Labe

Labe začíná svou 1154 km dlouhou pouť na Labské louce, necelý kilometr jihozápadně od hory Violík, na katastru města Špindlerův Mlýn.
Pramen Labe
 2.

Jilemnice

Jilemnice, to je město s tradicí, zázemím pro turisty a především jedno z mála měst našich nejvyšších hor, které si dodnes dokázalo zachovat svou historickou tvář. K návštěvě vás zve jilemnické náměstí s historickou budovou radnice, Krkonošské muzeum, které najdete nedaleko náměstí v zámku hraběcího rodu Harrachů, Zvědavá ulička, kostel sv. Vavřince a mnoho dalších zákoutí malebné Jilemnice. Nejen město, ale i okolí láká k návštěvě.

 3.

Benecko

Benecko se rozkládá z větší části na území Krkonošského národního parku ve výšce okolo 800 m n.m. Nadmořská výška je zárukou čistého vzduchu a navíc vysokého počtu slunečných dní. Poloha přímo na vrcholku zaručuje nádherné výhledy i snadné nástupy na horské túry, ať už pěšky či na kole.

 4.

Labská bouda

Labská bouda je oblíbenou zastávkou turistů mířících například k prameni Labe, na Sněžné jámy, Labský vodopád, Pančavský vodopád nebo Zlaté návrší. Nachází se v první zóně Krkonošského národního parku. Historie tohoto místa sahá až do roku 1830, kdy zde údajně podnikavá žena prodávala kolemjdoucím kozí výrobky a kořalku a měla zde malou budku z kamení, kůry a roští.
Na Labské boudě si můžete odpočinout, ohřát se, občerstvit a nabažit úžasných výhledů. Ochutnat můžete například tradiční český guláš, borůvkové knedlíky, čerstvé pečivo a borůvkové koláče z domácí pekárny. Nechybí široká nabídka nápojů.

 5.

Vrbatova bouda

Je téměř jasné, že své jméno tato bouda získala po slavném Sokolovi Václavu Vrbatovi, který roku 1913 umrzl ve sněhové vánici poblíž nynější boudy. S výstavbou boudy se začalo v druhé polovině 50.let. Primárním důvodem vzniku bylo, aby chata sloužila jako místo pro Horskou službu západních Krkonoš. Dále měla chata poskytovat drobné občerstvení pro turisty. Bouda dnes poskytuje drobné občerstvení. Z této boudy se však můžete vydat na několik zajímavých míst v okolí. Příkladem může být pramen Labe, Pančavský vodopád a mohyla Hanče a Vrbaty.

Informacja

Lokalizacja
GPX soubor
format gpx (100.78 KB)
Wakacje z dziećmi w Karkonoszach
Wakacje z dziećmi w Karkonoszach

Wypełnij swój rodzinny czas w Karkonoszach przyrodą, eksploracją, zabawą i bajkowymi przygodami. Wybraliśmy dla Was najlepsze miejsca, zaplanowaliśmy trasy, przygotowaliśmy pełne przygód polowanie na pieczątki i wiemy, gdzie się schować w niepogodę.

Cele wycieczek i trasy w okolicy