Jilemnice, to je město s tradicí, zázemím pro turisty a především jedno z mála měst našich nejvyšších hor, které si dodnes dokázalo zachovat svou historickou tvář. K návštěvě vás zve jilemnické náměstí s historickou budovou radnice, Krkonošské muzeum, které najdete nedaleko náměstí v zámku hraběcího rodu Harrachů, Zvědavá ulička, kostel sv. Vavřince a mnoho dalších zákoutí malebné Jilemnice. Nejen město, ale i okolí láká k návštěvě.
Bucharweg
Der Bucharweg verbindet Jilemnice mit dem symbolischen Geburtsort eines mitteleuropäischen Stromes – der Elbe.
Der Buchar-Weg entstand aus Initiative von Jan Buchar (1859-1932), eines früheren Oberlehrers aus Dolní Štěpanice und eines der Begründer der tschechischen Wanderbewegung und Skisports im Riesengebirge. Mit der Unterstützung des Grafen Johan von Harrach erbaute ihn der Klub tschechischer Touristen aus Jilemnice.
Ursprünglich wurde er „Drei-Koppen-Weg“ genannt und verband den Heidelberg/Žalý mit Horní Mísečky. Grund für seinen Bau, außer der Unterstützung des Riesengebirgstourismus, waren die Bemühungen des tschechischen Touristenklubs dem hier aktiven Deutschen Riesengebirgsverein Paroli zu bieten.
Im 1924, aus Anlass von Buchars 65. Geburtstags, wurde die Route aus Horní Mísečky (Schüsselbauden) über Spindlermühle und zum Südhang des Ziegenrückens/Kozí hřbety und zur Wiesenbaude/Luční bouda verlängert. Später wurde sie dann zur heutigen Form, also bis zur Elbquelle ausgedehnt.
Der Abschnitt Svatý Petr – Wiesenbaude wird somit häufig auch Alter Bucharweg genannt. Auch zwischen Dolní Štěpanice und Benecko, im Bereich des Osthanges des Hinteren Heidelberges/Zadní Žalý, wurde der Wegverlauf geändert (ursprünglich über Mrklov und Lhotecko).
Verlauf der Strecke
Jilemnice - Hrabačov - Dolní Štěpanice - Horní Štěpanice - Benecko - Heidelberge/Žaly - Heidelbergkamm - Špindlerův Mlýn – Talsperre Labská - Harrach-Felsen - Horní Mísečky - Schüsselberg/Medvědín - Šmíd-Aussicht - Masaryk-Gebirgsstraße - Vrbata-Baude - Pantschefall/Pančavský vodopád - zur Labská bouda - Elbquelle
Wo kann man übernachten
Wellness hotel Skalka, Benecko - Vrbatova bouda - Labská bouda
Pramen Labe
Benecko
Benecko se rozkládá z větší části na území Krkonošského národního parku ve výšce okolo 800 m n.m. Nadmořská výška je zárukou čistého vzduchu a navíc vysokého počtu slunečných dní. Poloha přímo na vrcholku zaručuje nádherné výhledy i snadné nástupy na horské túry, ať už pěšky či na kole.
Labská bouda
Labská bouda je oblíbenou zastávkou turistů mířících například k prameni Labe, na Sněžné jámy, Labský vodopád, Pančavský vodopád nebo Zlaté návrší. Nachází se v první zóně Krkonošského národního parku. Historie tohoto místa sahá až do roku 1830, kdy zde údajně podnikavá žena prodávala kolemjdoucím kozí výrobky a kořalku a měla zde malou budku z kamení, kůry a roští.
Na Labské boudě si můžete odpočinout, ohřát se, občerstvit a nabažit úžasných výhledů. Ochutnat můžete například tradiční český guláš, borůvkové knedlíky, čerstvé pečivo a borůvkové koláče z domácí pekárny. Nechybí široká nabídka nápojů.
Vrbatova bouda
Je téměř jasné, že své jméno tato bouda získala po slavném Sokolovi Václavu Vrbatovi, který roku 1913 umrzl ve sněhové vánici poblíž nynější boudy. S výstavbou boudy se začalo v druhé polovině 50.let. Primárním důvodem vzniku bylo, aby chata sloužila jako místo pro Horskou službu západních Krkonoš. Dále měla chata poskytovat drobné občerstvení pro turisty. Bouda dnes poskytuje drobné občerstvení. Z této boudy se však můžete vydat na několik zajímavých míst v okolí. Příkladem může být pramen Labe, Pančavský vodopád a mohyla Hanče a Vrbaty.