Krkonošské pivo
Share

Krkonošské minipivovary

Pivo se řemeslně připravuje již více než pět tisíc let. V Krkonoších a jejich podhůří zhruba od 13. století. Tradiční pivovarnictví muselo na čas ustoupit velkovýrobě a evropsky významným pivovarům. V posledních letech se ovšem vrací ke kořenům, zpět na horské boudy. Díky tomu máte možnost na túře ochutnat osvěžující a řízná piva z pramenité horské vody, která je jejich nejzásadnější ingrediencí. Každé pivo má svůj příběh a přístup, jedno mají ale společné - vaří se poctivě a srdcem. 

Poznejte je všechna a pak je vyrazte ochutnat na Krkonošskou pivní stezku!

Pivo Trautenberk

Krkonošské minipivovary

Fries

Pivo Fries vaří na Penzionu Andula na Friesových boudách který poskytuje i ubytování a skvěle zde vaří. Zatímco budete chladit své hrdlo pivem, nohám můžete po nastoupaných metrech dopřát odpočinek v příjemně chladném jezírku. Při troše štěstí zahlédnete i několik roztomilých čolků, kteří v něm žijí. 

Fries sládek Jan Králík vaří z českého sladu a chmele a zakládá si na kvalitě pramenité vody, jejíž zdroj vyvěrá na Friesových boudách. V nabídce mají celoroční klasiku v podobě světlého ležáku, polotmavého speciálu či polotmavého piva typu Ale. Sezónně pak střídají nejrůznější limitky, třeba Indian Pale Ale, Red IPU a nebo Sour Beer, tedy takzvaný kyseláč. 

Pivovar Fries
 

Trautenberk

Pivovar Trautenberk patří do nejmladších přírůstků v rodině krkonošských minipivovarů. Vybudovali ho v obci Malá Úpa, čísle popisném 87, v prostorách bývalé Tippeltovy boudy, později známé jako hotel Družba. Pokud byste to s pivem trochu přehnali, můžete se tu navíc i ubytovat. A to buď na pokojích nebo v takzvané spacákovně s kapacitou 20 osob. Nezapomeňte si tady taky dát něco dobrého na zub, vaří totiž opravdu skvěle a z široké nabídky si vybere každý. 

Pivo připravují bez pasterizace a filtrování, osvěžující, řízné a hořké tak akorát.  Nabídku piv postupně obměňují, abyste měli stále důvod se k nim vracet.

Pivovar Trautenberk
 

Pecký pivovar

Krásné prostředí Krkonoš a poctivé pivo s příhodným názvem Sněžka, to je Pecký pivovar. Nabízí celkem čtyři druhy piv rozličných stupňů i chutí, dbají na čistotu při vaření, správnou teplotu, kvalitu ingrediencí, délku kvašení i kvalitu stáčení. Pivo navíc můžete ochutnat přímo v jejich pivovaru a vybrat si tak to, které vás bude bavit nejvíc. Další kousky si pak můžete vychutnat ve stylové pivnici. 

Ve vedlejší Boudě Máma, k níž pivovar patří, můžete složit hlavu, oddechnout si v nově vybudovaném wellnessu, nebo si dát do těla při squashi. Samotnou výrobu zlatavého moku si prohlédnete i při komentované exkurzi spojené s ochutnávkou piv i dalších kulinářských specialit.

Pecký pivovar
 

Hendrych

Příběh vrchlabského pivovaru Hendrych začal snem o rodinné firmě, která dělá skvělé české produkty. Myšlenky a plány se rodily postupně. V roce 2012 dokončili nezbytné přípravy a v září uvedli pivo na trh. Od té doby jdou za kvalitou - plným, hořkým a osobitým pivem. Český produkt, plná chuť, kvalita, originalita, příjemná hořkost. To všechno a daleko víc najdete v každé sklenici jejich piva. 

Na cestu si pivo můžete koupit přímo v pivovaru, pokud by jste si ale Hendrycha chtěli užít čerstvě načepovaného, budete se muset stavit buď na Friesových boudách nebo v Craft Coffee v Peci pod Sněžkou. 

Pivovar Hendrych
 

Krkonošský medvěd

Na počátku vzniku vrchlabského minipivovaru Krkonošský medvěd stál přírodní vrt, který čerpá vodu přímo z oblasti takzvaného vrchlabského pekla, ale nebojte se. S peklem má voda společného jen to, že je po čertech čistá. 
Pivo se zde od roku 1995 vaří převážně z českého sladu.

Základem výroby je klasický 12° Světlý ležák českého typu, vařený klasickým rmutovacím postupem na tři rmuty, díky kterému české pivo plzeňského typu získalo svůj světový věhlas. Jeho intenzivní a zároveň jemnou hořkost mu dává Žatecký poloraný červeňák, klasická česká odrůda chmele.

Pivovar Medvěd

Další minipivovary

Zlatavý mok připravují vlastními silami a osvědčenými postupy také na Luční boudě. Zde vzniká pivo Paroháč. Pivo neodmyslitelně patří ke sklářskému řemeslu, proto si vlastní nápoj vaří také v harrachovské Sklárně Novosad & Syn. Pivo František můžete ochutnat i vy. V Pasekách nad Jizerou stojí chata Na Perlíčku, které místní neřeknou jinak než Prdek. Odtud název jejich piva Prdecký Perlík. Zkuste ho třeba ke hře čamburína. Areál U čápa v Příchovicích je spjat se jménem Járy Cimrmana. A protože to byl Světoběžník, jmenuje se stejně i jejich originální pivo. 

Pozor - ani jeden z těchto pivovarů není součástí Krkonošské pivní stezky.

Krkonošská pivní stezka

Zdolejte jedinou vysokohorskou pivní stezku v Evropě!

Vychutnejte si skvělé pohoštění na horských boudách a exkurzi do pivovaru v doprovodu sládka. Krkonošská pivní stezka nabízí 2 varianty trasy, obě jsou dlouhé něco málo přes 30 km, s velkým převýšením. Dáte si do těla! Doporučujeme proto si pochod naplánovat na víkend, začít v pátek večer a užít si ho naplno i s noclehy na horských boudách. 

Sečteno podtrženo: 5 minipivovarů + 30 kilometrů + ochutnávky + exkurze + wellness = 3 dny na horách = 2 noclehy na krkonošských boudách. 

Jak zažít Krkonošskou pivní stezku