Poznejte krkonošské útulny!
Share

Poznejte krkonošské útulny!

Zajímavost
Znáte je všechny? Co o nich víte?
Na území Krkonoš takových míst najdeme více než dvacet a v loňském roce začaly přibývat další. A právě ty nové, které navrhli a vyrobili ve spolupráci se Správou KRNAP studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze, vám postupně představujeme na našem Facebooku.
Seznámili jste se tak s útulnou KØMEN, JENGA, STAN, OKO, ATŰLN a SILO. Děkujeme za všechny reakce, názory a komentáře. Jsme rádi, že vás nové útulny zaujali – expozitivně, nebo kriticky. A stejně tak jsme rádi, že se máte kde schovat, když vás přepadne nepřízeň počasí. Útulny slouží pouze k přečkání špatného počasí a nikoliv k nocování.
 
A protože všichni nás na Facebooku nesledujete, rozhodli jsme se krátce vám tyto útulny představit i zde.
KØMEN u Bílého Labe
50.7448747N, 15.6351778E.
Ne náhodou najdete kousek od Balvanového vodopádu v údolí Bílého Labe balvan, šutr, ká(Ø)men. Autoři – Anna Blažková, Erik Ebringer, Julie Kopecká, Michael Košař a Michaela Křižáková – tuto stavbu doslova označují za jeskynní chýši.
Inspirací útulny byl společně s reliéfem krkonošských svahů právě blízký Balvanový vodopád. „Nepravidelný, ale kompaktní tvar vyvolává pocit bezpečí, světlé dřevo v interiéru kontrastuje s plechovým opláštěním a špatným počasím. Fasáda z falcovaného plechu odolá horským podmínkám, díky zvolenému materiálu bude stárnout a měnit svůj vzhled stejně, jako kámen porůstá mechem,“ popisuje svůj návrh Julie Kopecká.
bílé_labe_útulna_komen
JENGA pod Dvoračkami
50.7417447N, 15.5121072E
Univerzální útulnu JENGA naleznete v sedle pod Dvoračkami. Na její tvorbě se podílelo sedm studentů (Jakub Daniel, Jana Fišarová, Hana Nováková, Kateřina Vrbová, Daniela Lukáčová, Zuzana Malá, Andrea Nováková) a všichni by se do ní vešli najednou.
Útulna je nečekaně prostorná, jednoduše a sériově vyrobitelná, lehce sestavitelná, univerzální v závislosti na různou morfologii terénu. Je navržena jako skládačka tak, aby jednotlivé části mohly být sestaveny v chráněném prostředí truhlářské dílny a potom bez větších potíží přepraveny na místo výstavby.
dvoračky_útulna_jenga
STAN u Mumlavy
50.7703806N, 15.4739447E
Hlavní inspirací byl stan, který také poskytuje nouzové přespání a rychlý komfort, když jsme právě na cestách. Co dodat více? Prostě pohodlné a funkční zázemí pro návštěvníky z dílny Martina Kuncla, Markéty Laštovičkové, Andreje Simana, Dany Skořepové, Dominika Slámy a Kristýny Trpkošové.
mumlava_útulna_stan

OKO na Rýchorách
50.6627719N, 15.8598825E
OKO najdete u Rýchorského kříže. A stavba samotná má také oko, světlík ve střeše, kterým se můžete dívat na oblohu. Tato útulna je velmi flexibilní – uživatel si ji může přizpůsobit po svém díky velkým otevíracím okenicím. Při příchodu od Žacléře vám může připomínat svým tvaroslovím českou vlajku. Velké okenice z ní každopádně činí velmi vzdušný objekt. Stavba je dílem Romana Hrabánka, Alexandra Kachalova a Lukáše Kalivody.

rýchory_útulna_oko
ATŰLN na Klínových Boudách
50.7090697N, 15.6623325E
„Útulné áčko“, i tak by bylo možné zjednodušeně popsat útulnu, která stojí v místě vyhořelé Klínové Boudy. Stavba pocházející z dílny studentského kvinteta Tereza Houdková, Nikola Macháčová, Radka Smičková, Pavel Struhař a Veronika Tichá vychází z archetypu přístřešku. Stojí na dlouhých nožičkách 2 metry nad zemí a je tak snadno přístupná i v zimě, kdy okolí bude zaváté sněhem.
V létě je možno pod konstrukci schovat kola či zavěsit hamaku a vychutnat si překrásný výhled do údolí.
klínovky_útulna_ätuln

SILO pod Janskou horou
50.6151897N, 15.8010025E
Líbí se vám představa dát nový život již doslouženým věcem? S podobným konceptem přišli Jakub Kochman, Nicoll Šiková a Pavla Neradová. Staré ocelové silo umístěné na kraji smrkového lesa nabízí pohodlné posezení i nevšední zážitek z pobytu v prostoru, který původně vůbec nebyl určený pro lidi.

janská_hora_útulna_silo
Studenti dostali volnou ruku, každý objekt dozoroval někdo z renomovaných architektů. Snahou Správy KRNAP bylo pomoci této fakultě. Vzniká totiž řada staveb, kde architekt něco namaloval a pak byl problém s vlastní realizací. Zde si studenti nejen vytvořili návrh, projekt, ale realizovali sami i vlastní objekt. Proto se jedná o výjimečný koncept a objekty jsou přirozeně předmětem diskuzí. Dělali to mladí lidé podle toho, jaký mají oni názor na realizaci podobných staveb. A protože Správa KRNAP určila pouze lokality, kde chce útulny postavit, malovali a navrhovali něco na dané, konkrétní místo. Je každopádně fajn, že se tato akce zrealizovala, možná se narodilo i několik budoucích architektů, kteří díky tomu získají vazby na Krkonoše.
 
 
Zdroj a fotografie: Radek Drahný/ Správa KRNAP, úvodní fotografie: Martin Hák 

Informace