Nová Zvěřinová kuchařka, nejen z Krkonoš
V minulosti byla zvěřina na každém stole patřícím šlechtě a dnes se stává oblíbeným masem pro všechny. Mnozí mají strach maso upravovat, a proto vychází tato kuchařka s podrobnými návody. Leckdo si pod pojmem zvěřina představuje náročné recepty.
Omyl.
V kuchařce najdete předkrmy, polévky a také jednoduchá hlavní jídla. Co si dát ze zvěřiny burger, tortillu, pizzu nebo špíz? Anebo zkusit trošku náročnější recept ze srny a hub podle starého receptu krkonošské šlechty?
Zkuste i recepty z jiných zemí, třeba z Německa, Mongolska nebo Španělska.
V knize najdete také informace o lovu, a to nejen v Krkonoších. Součástí je i malý myslivecký slovníček a vyprávění autorky, jak kniha vznikala.
Kniha vyjde po 20. červenci 2024
Co je zvěřina?
- maso volně lovených zvířat žijících v přírodě
- její barva je tmavší
- oproti masu jatečních zvířat obsahuje málo glykogenu, a tak se musí nechat před tepelnou úpravou déle odležet, případně naložit do mořidla.
Zvěřina se rozděluje na vysokou, spárkatou, srstnatou a pernatou.
Lov a jeho historie:
Lov zvířat je spojován už s předchůdci a příbuznými moderního člověka. Protože člověk není anatomicky pro lov příliš vybaven – nemá drápy, ostré zuby, vytříbené smysly ani rychlost –, musel se spoléhat na svou vytrvalost a nástroje. Nejstarší dochované lovecké zbraně pocházejí z období někdy před 780 tisíci lety..
Středověk byl obdobím velkého rozvoje lovectví. A to jak v rovině vývoje loveckých technik a zbraní, tak loveckého práva. Lov neměl jen účel zajištění potravy, ale společně s uchováváním trofejí demonstroval fyzickou zdatnost a společenské postavení. Nižším vrstvám zůstala k přilepšení jídelníčku čižba, tedy odchyt drobného ptactva.
Žráč, hostina, hodování. To byla slova, která jste mohli slyšet na šlechtických sídlech. Hostina měla mnoho chodů. Pokrmy za zapíjely pivem, postupně se pivo doplňovalo vínem. Začaly se vyrábět pálenky. Hodování bylo často spojeno s opilstvím.
Zrání a příprava mořidel:
Zrání zvěřiny je nejdůležitějším krokem při zpracování masa těchto zvířat. Musíme se o něho postarat, než ho začneme upravovat do finálního pokrmu.