Kudy na Sněžku
Share

Kterou trasou vyrazit na Sněžku? A kdy, aby to byl důstojný zážitek? Poradíme vám!

Na panoramatu oblých krkonošských vrcholů ční nepřehlédnutelná špičatá koruna královny Sněžky. Jediná v zemi je blízká velehorám. Stojí v Česku i Polsku. V naší zemi ji uctíváme titulem "nejvyšší". A právě pro tyto výjimečnosti je také horou nejnavštěvovanější. 

„Dnes je váš den! Váš vrchol vás čeká!“

Theodor Seuss Geisel

Pokud se chystáte stanout na jejím vrcholu, rádi vám poradíme s výběrem trasy. Ale neodpustíme si také připomenutí toho, kdy na Sněžku vyrazit a na co si dát pozor. Je v zájmu nás, vás i krkonošské přírody, abychom Sněžce zajistili uctivé a zodpovědné turisty. 

 

Sněžka a Úpská jáma

Nejkrásnější trasy na Sněžku

Z Pece pod Sněžkou Obřím Dolem

Mezi Sněžkou, Pecí pod Sněžkou a Studniční horou vymodeloval čtvrtohorní Úpský ledovec jeden z divů Krkonoš. Masa ledu o délce 4 kilometry a mohutnosti až 100 metrů vybrousila do krajiny mohutné údolí zvané Obří důl. Na trase vás čeká soustavné stoupání, ujdete 6,6 kilometru a celkově zdoláte převýšení 817 metrů.

Zpět do Pece se můžete svézt lanovkou, nebo sestoupit po žluté a zelené trase, která trasu lanovky téměř kopíruje. Pokud máte chuť na delší výlet, pak pokračujte k Luční boudě, Výrovce a odtud do Pece sestupte po zelené a červené turistické trase.  

Zobrazit na mapě

Ze Špindlerova Mlýna

Ze známého střediska středních Krkonoš můžete na Sněžku vystoupat hned několika krásnými trasami. Pokud se chcete vyhnout velkému převýšení, pak využijte linkový autobus ze Špindlu na Špindlerovu Boudu a odtud vyrazte po červené hřebenové cestě česko-polského přátelství. Zurčení horské vody si užijete na trase vedoucím údolím Bílého Labe. My doporučujeme náročnou ale nádhernou cestu úbočím Kozích hřbetů. Podél Bílého Labe se můžete vrátit zpět. Celkem zdoláte 25 kilometrů. 

Trasa v mapě

Z Malé Úpy

Z Malé Úpy se to na Sněžku zdá, coby kamenem dohodil. Ale nenechte se zmást, náročný výlet to bude i tak. Tras můžete zvolit více. K boudě Jelenka se dostanete po žluté, která je asfaltová a vhodná i pro kočárky nebo cyklisty, červené lesní cestě, nebo modré hřebenové trase. A právě ta je podle místních nejkrásnější. Navíc na ní zdoláte celkem čtyři tisícovky - Čelo, Tabuli, Svorovou horu a Sněžku.

Zpět se můžete vrátit přes Růžovohorské sedlo po zelené. Celkem tam i zpět ujdete 16,3 kilometru. 

Trasa v mapě

Z Velké Úpy

Cestu z Velké Úpy v pohodě zvládnete i s dětmi, pokud si necháte pomoci alespoň jednou z lanovek. Z Velké Úpy jede sedačková lanovka na Portášovy boudy, kde vystoupíte rovnou u jedinečného dětského hřiště. Mravenci, rys i čápi tu trochu vyrostli a zvou k dobrodružství. Počítejte ale s tím, že se tu nějakou dobu zdržíte. Na vrchol Sněžky vás povede žlutá trasa. Zpět se buď vrátíte stejnou cestou, nebo půjdete z Portášek pěšky po jedné z tras. Pro rychlý návrat využijte kabinkovou lanovku ze Sněžky do Pece pod Sněžkou. 

Trasa na mapě

Na Sněžku s dětmi

Jde to i s těmi nejmenšími v kočárku nebo nosítku. Ale je to dřina, a to i s využitím lanovky. Pokud si troufáte, podívejte se na tři námi doporučované trasy. Počítáte-li s využitím lanovky, přečtěte si níže informace o jejím provozu. V letní sezoně pozor na dlouhé fronty u spodní stanice, které by děti určitě nebavily. 

Kudy na Sněžku s dětmi

Užitečné informace a rady

O pěkném letní dni se na Sněžce vystřídá i 12.000 lidí za jeden den. Na východ slunce vyrazí v průměru 120 lidí denně. Pokud si tedy výšlap na vrchol v Čechách nejvyšší chcete užít v poklidu, volte vedlejší sezonu.  

Není-li ve vašich silách vyhnout se letním prázdninám, pak vyrazte brzy po ránu a vždy ve všední den. 

Vrchol Sněžky se může zdát jako kus skály, ale ve skutečnosti je cenným prostředím vymodelovaným v dobách ledových. I kamenné sutě jsou významným dědictvím, které je třeba ponechat přírodním procesům. Alpínské trávníky jsou domovem druhů charakteristických pro severskou tundru a některé z nich nenajdete nikde jinde na světě. Z přírodovědeckého hlediska je prostředí na Sněžce nenahraditelné.

Nejvyšší hora patří mezi nejextrémnější místa v zemi. Roční průměrná teplota na Sněžce je zhruba 0,2 stupně Celsia, spadne zde také vysoké množství dešťových a sněhových srážek. Chladné podnebí znamená třikrát kratší vegetační dobu, tedy dobu, kdy může příroda na Sněžce růst, množit se a vzpamatovat po zásahu lidské nohy. I každá odhozená slupka se bude třikrát déle rozkládat. 

Sítě proto říkají - zůstaňte na cestě! 
 

Kabinková lanová dráha je v provozu celoročně a s výjimkou dubna a listopadu jezdí vždy denně (v dubnu a listopadu je v provozu pouze o víkendech od 8 do 18 hodin).

  • Od května do konce září jezdí v čase 8 - 19 hodin, mimo tyto měsíce do 18 hodin. 
  • Trasa kabinkové lanovky má dva úseky: Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Přesedat ovšem nemusíte. 
  • Provoz lanovky ovlivňuje počasí, za nevhodných povětrnostních podmínek může být zejména provoz druhého úseku omezen. 
  • Lanovka má z důvodu ochrany přírody omezenou kapacitu (2.500 lidí/den), zejména v letních měsících je velmi vytížená a výjimkou není ani několikahodinová fronta.

Aktuální provoz lanovky

V hlavní sezoně bývá vzhledem k velké návštěvnosti pohyb po trasách usměrňován. Na Sněžku můžete z Obřího sedla stoupat jen po červené tkzv.  "řetězové cestě", naopak dolů scházet polskou stranou po červené a poté modré Jubilejní cestě.

Nejkrásnější výhled na Sněžku není z jejího vrcholu

Nejkrásnější výhled na Sněžku není z jejího vrcholu. Obdivujte královnu českých hor z okolních tras

Pokud pro vás zdolání vrcholu není hlavním hnacím motorem, pak vězte, že Sněžka je mnohem krásnější z dáli. Vzdejte jí hold z protějšího kopce. Podívejte se na ni z různých úhlů, obdivujte ji. Až na jejím vrcholu jednou zase stanete, budete to mít tak nějak více zasloužené. 

Trasy s výhledem na Sněžku

 

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136