Lupina – krásná a nebezpečná
Share

Lupina – krásná a nebezpečná

Území Krkonošského národního parku se v tuto dobu na mnoha místech doslova modrá. Může za to lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus), známá též jako vlčí bob mnoholistý. V České republice je zařazena na seznam invazních druhů rostlin, jež mají rozsáhlé dopady na ekosystémy. Laici se tedy těší její krásou a odborníci mají těžkou hlavu, jak zdlouhavý boj nad ní vyhrát.

Tato bylina pochází ze západu Severní Ameriky. Vyrůstá brzo na jaře a díky rozkladitým listům zastiňuje rostliny v nejbližším okolí. Obvykle kvete od června do pozdního léta. Květenství tvoří mnoho dlouhodobě životaschopných semen. Rostlina se rychle šíří a vytváří zapojené porosty. Roste v trsech a produkuje velké množství biomasy. Kvůli obsaženým alkaloidům ale není vhodné lupinu zkrmovat zvířaty. Vzhledem k symbióze s hlízkovými bakteriemi je schopna vázat vzdušný dusík a měnit půdní živinové poměry. Původní druhy rostlin, mnohdy vázané na půdy s nižším obsahem živin, jsou z takových lokalit vytlačovány konkurenčně zdatnějšími trsnatými travami a ruderálními druhy rostlin, kterým úživnější půdní poměry naopak vyhovují. Obecně lze říci, že plochy kvůli výskytu lupiny druhově chudnou. Potlačuje drobné druhy a k růstu může naopak podpořit například kopřivy, bršlice, nebo šťovík. Právě tento jev představuje hrozbu pro přírodně cenné biotopy.

Proto letos Správa KRNAP vytvořila program s cílem likvidace invazních druhů rostlin. V prvních dvou letech bude zájmové území ve východních Krkonoších (k. ú. Pec pod Sněžkou, Velká Úpa I a II, Dolní Malá Úpa a Horní Malá Úpa). Toto území detailně zmapujeme a se získanými informacemi bude dál pracovat při likvidaci lupiny. Na základě dat z minulých let jsme byli osloveni vlastníci pozemků s žádostí o součinnost při tomto mapování a následné likvidaci. V terénu se už nyní můžete setkat s pracovníky Správy KRNAP, kteří s likvidací na některých pozemcích již započali. Na zbytku území národního parku bude probíhat mapování výskytu s ohledem na personální kapacity. 

Budeme rádi za informace o výskytu lupiny i dalších invazních rostlin v Krkonoších. A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře (pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny – abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření). Děkujeme!


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu KRNAP.
 
Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz 

 

Foto: Kamila Antošová, Správa KRNAP

Další aktuality

Vzhledem k extrémnímu počasí posledních dní není stále bezpečné vstupovat na turistické trasy a do lesů, a to ani na území KRNAP. V polské části parku jsou všechny turistické trasy až do odvolání uzavřené. I na české straně je část turistických tras neprůchodná.
Předposlední prázdninovou neděli odmávl výpravčí na martinickém nádraží poslední nostalgické jízdy letošního léta. Během čtyř Krkonošských železničních víkendů to na trati Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou bafalo, čoudilo, hvízdalo a drncalo a historickými vlaky se svezlo více než 6500 cestujících.
Září je měsíc, kdy se léto pomalu loučí s teplem a připravuje nás na příchod podzimu. Dovolte, abychom vám toto probarvené období zpříjemnili a pozvali vás do míst, kde v Krkonoších rozdávají radost, veselí a úsměv.