Pravidla chování KRNAP
Share

Začínají prázdniny – oživte si základní pravidla Krkonošského národního parku

Příroda Krkonoš ukrývá poklady světového významu, a právě proto tu byl již roku 1963 vyhlášen národní park. Pravidla chování na jeho území určuje Návštěvní řád a platné zákony. Abychom cenné přírodní dědictví zachovali, je třeba je dodržovat. Jsou jednoduchá, srozumitelná a jejich respektování nikterak nesníží kvalitu a intenzitu prožitku v křehké krajině. Pojďme základní pravidla před výletem do Krkonoš připomenout.

Nejpodstatnější pravidlo zní – ZŮSTAŇTE NA CESTĚ! Platí striktně v klidových územích, která tvoří asi 22 % rozlohy národního parku. Právě tam se nachází to nejcennější, co v Krkonoších máme.

Na kole můžete v Krkonoších jezdit pouze za denního světla a pouze po značených cyklotrasách.

Vašeho psa mějte vždy pod jednoznačnou kontrolou. V polské části národního parku musí být pes vždy na vodítku a s náhubkem.

Dopřejte klid krkonošské zvěři. Je tu doma, na rozdíl od vás. Přes den se pohybujete po jejím obýváku, v noci dokonce v její ložnici. Proto nejsou časté noční túry za východy a západy slunce s čelovkami žádoucí. 

Netrhejte planě rostoucí květiny, nechte je zdobit místo, na které patří. Výjimkou jsou invazivní druhy rostlin – třeba trhání lupiny je pro přírodu naopak blahodárné, protože její likvidací vytvoříte prostor pro původní floru. 

Nevstupujte na neposečené louky. Jejich vysoká tráva poslouží hospodáři, který ji poseče, usuší a senem nakrmí dobytek.  
Nevstupujte ani na ničem nevjíždějte na zalesněné plochy. Ničili byste les a tomu by trvalo desítky let znovu vyrůst.

V lese ani nikde jinde v Krkonoších nekempujte a nerozdělávejte oheň. Pro takové potřeby využijte tábořiště a ohniště. 

Co si do přírody přinesete, to si zase odneste. Nezanechávejte po sobě stopy v podobě odpadků nebo zbytků lidské stravy. Opatrujte vodní toky a prameniště a neznečišťujte je.

Drony nechte doma a pyrotechniku zrovna tak. Ani lampiony štěstí tu nevypouštějte. 

Kamenné mužíčky a pyramidy v Krkonoších nestavte! Kameny v korytech řek a potoků poskládala příroda do dokonalých tvarů a vytvořila tak nejen unikátní umělecké dílo, ale také domov mnoha živočichům. Neničte tento poklad vlastní landartovou iniciativou!

Na co dalšího si při přípravě na túru i v jejím průběhu dát pozor, jsme pro vás shrnuli v našem článku Jak se bezpečně a ohleduplně pohybovat po horách.

Chci být připraven
 

Bližší informace:

Alena Cejnarová, manažer marketingu pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136

Další aktuality

Území Krkonošského národního parku se v tuto dobu na mnoha místech doslova modrá. Může za to lupina mnoholistá.
Za pestrou škálou chutí a vůní letos v létě nemusíte nikam do světa. Celý svět přijede do Pece a Vy
Velká letní přehlídka skla, šperku a bižuterie z celého Křišťálového údolí rozzáří Liberec v posledním srpnovém týdnu.