Pouť krkonošská Karla Hynka Máchy
Pouť krkonošská, kterou Karel Hynek Mácha vykonal v roce 1833, zásadně ovlivnila jeho další literární dílo. Romantická a zároveň drsná krajina hor mu byla inspirací. Vydejte se v jeho stopách a nechte se i vy unést krkonošskou přírodou.
Na sklonku léta roku 1833 vykonal Karel Hynek Mácha s přítelem Eduardem Hindlem pěší „Pouť krkonošskou“ z Prahy na Sněžku. Vyšli směrem na Neratovice, přes Mělník, Housku, Bezděz, Zvířetice, Valečov, Vyskeř, Trosky, Jičín, Radim, Novou Paku, Studenec, Horní Brannou, Žalý, Špindlerův Mlýn, na Luční boudu.
Během osmi dní prošli napříč českou kotlinou až k zemským hranicím a vystoupali na Sněžku, nejvyšší horu Čech.
Své putování zaznamenal jako Díl první plánu cesty do Krkonošů z Prahy až do Třebihoště, další trasa je odvozována z jeho zápisníku, z korespondence a z vedlejších pramenů. Všechny dochované prameny jsou svědectvím Máchovy romantické touhy po prolnutí poezie se životem a podávají obraz o tehdejším charakteru české krajiny.
Délka je celého putování je cca 230 – cca 260 km. Během cesty je možné se každý den rozhodovat mezi delší a kratší trasou. Dá se naplánovat denně cca 17 – 32 km.
V Krkonoších ujdete 63 km
Pouť po horských cestách nabízí ojedinělou příležitost k setkání s lidmi, kteří v Krkonoších žijí a pečují o ně. Snad i proto láká k následování. Karel Hynek Mácha prochodil „Poutí krkonošskou“ podhůří a nejvyšší české hory na trase dlouhé zhruba 63 km.
Průběh trasy
Nová Paka - Levínská Olešnice - Studenec - Horní Branná - Valteřice - vrch Žalý - Rovinka - Černá skála - Mechovinec - Horní Mísečky - Špindlerův Mlýn - údolí Bílého Labe - Luční bouda - Sněžka - Pec pod Sněžkou.
Kde přenocovat
Penzion Pod Hájkem Horní Branná - Apartmány IT Centrum Vrchlabí - Wellness hotel Skalka Benecko - Hotel Harmony a Hotel Horní Pramen, Špindlerův Mlýn - Bouda U Bílého Labe - Luční bouda
Navnadit na dobrodružnou cestu by vás mohl také dokumentární film Pouť krkonošská.